ŽELITE DA VAM DAN TRAJE DUŽE? Evo kako da uspete u tome

Uvek vam fali barem još jedan sat spavanja i stalno ste umorni? Evo kako da se odmorite i da imate više vremena za svakodnevne obaveze

Ovo je doba godine kad čovek poželi da dan traje duže od 24 sata. Zbog toga smo prinuđeni da spavamo manje nego obično.

Prosečnoj osobi je potrebno šest do osam sati sna dnevno da bi "napunila baterije".

Ovaj način spavanja naziva se "monofazni" i vremenski zauzima trećinu dana.

Međutim, postoje i druge metode. Bifazno i polifazno spavanje sastoje se od dva ili više termina spavanja dnevno, a mi vam donosimo neke od njih.

Siesta 

Popularni naziv za bifazno spavanje. Sastoji se od šest sati sna noću i dnevnog dremanja od 20 minuta i uštedeće vam sat i po vremena.

Everyman

Ovaj metod se sastoji od četiri i po sata sna i dva dremanja od 20 minuta. Ovako ćete dobiti oko sat i 45 minuta više.

Dymaxion

Ovaj metod se sastoji samo od kratkog sna i to četiri puta dnevno po pola sata, svakih šest sati. Ovako ćete produžiti dan za šest sati.

Uberman

Kao i Dymaxion, radi se o kratkim intervalima spavanja, ali šest puta dnevno, svaka četiri sata, po 20 minuta.

Vrlo je važno držati se rasporeda i ne preskakati "dremanja" jer ćete, u tom slučaju, osetiti pad energije. Inače, telo se najlakše prilagođava na "siestu", a najteže na "uberman" kao najekstremniji oblik polifaznog spavanja. Prilagođavanje traje oko dva dana, a za to vrieme možete osetiti manjak koordinacije,pad energije, pospanost, glavobolju, mučninu i gubitak apetita.

Osim očigledne uštede vremena i potencijalnog povećanja produktivnosti, polifazno spavanje ima i drugih prednosti, kao što je znatno povećanje kreativnosti tokom dana zbog čestog ulaska mozga u REM fazu.

Jedan od većih nedostataka je činjenica da svet nije prilagođen polifaznim spavačima.

Spomenimo na kraju neke od poznatih polifaznih spavača.

Napoleon je obično spavao od ponoći do 2 sata ujutro kada bi se probudio i nastavio raditi do 5 ujutro, kada bi se vratio u krevet i spavao do 7 ujutro. Za Napoleona je navodno bilo uobičajeno da se nakon više sati duge bitke vrati u šator i odspava pola sata, i nakon toga potpuno odmoran nastavi bitku.

I Nikola Tesla je imao je svoj način spavanja. Četiri do pet sati sna na dan bili su mu dovoljni da bi uspešno radio i funkcionisao, verovatno zahvaljujući vežbama disanja i  vrlo zdravom i asketskom stilu života koji je praktikovao  od rane mladosti. Tesla je imao običaj da radi po nekoliko dana bez spavanja, nakon čega bi zaspao i proveo ceo dan spavajući.

(Telegraf.rs / Izvor:srednja.hr)