Žene, evo zašto nije dobro da muž bude s vama na porođaju!

Sve majke, ali i stručnjaci, složiće se s tim da porođajne muke predstavljaju jedan od najjačih mogućih bolova koje neko može da iskusi u životu. Ipak, i od najgoreg ima gore! Posebno ako u braku nema ljubavi

Nema sumnje u to da dolazak deteta na svet predstavlja iskustvo koje i žene i muškarce promeni zauvek i zato mnogi očevi danas prisustvuju rođenju svojih mališana. Međutim, novo istraživanje ukazuje na to da neki od njih ipak ne bi trebalo da budu prisutni tokom porođaja.

Londonski univerzitet Kings koledž i Univerzitet Hartfordšir napravili su istraživanje čiji je zaključak da žene koje nisu dovoljno bliske sa svojim muževima proživljavaju veći bol kad su oni prisutni u porodilištu tokom porođaja.

Prisustvo muževa tokom porođaja postalo je popularna praksa od sedamdesetih godina, a ranija istraživanja tvrdila su kako ženi treba manje sredstava protiv bola je tu i suprug. Novo istraživanje pokazalo je kako je bol obrnuto proporcionalan bliskosti koju žene osećaju prema muževima.

Tokom eksperimenta žene su primale srednje jake laserske udare u jedan od prsta, nakon čega su morale da procene bol. Naučnici su takođe izmerili aktivnost u mozgu pri svakom udaru.

Osim pitanja o jačini bola, žene su ispunile upitnik o svojim osećanjima prema partneru. Što su žene bile škrtije sa informacijama o bliskosti u vezi, to je bol koju su osetile tokom eksperimenta bila veća. Žene koje osećaju bliskost sa partnerom nemaju nikakve promene u osećaju bola - ni pozitivne ni negativne.

Francuski akušer Mišel Oden tvrdi da su očevi u porođajnoj sali odgovorni za povećanje broja carskih rezova jer su žene napetije kad su oni u blizini što smanjuje proizvodnju hormona koji pospešuje porođaj, piše londonski “Telegraph”, a prenosi portal kliX.

Moguće je kako se prethodna istraživanja koja povezuju prisustvo muževa u porodilištu sa pozitivnim učincima zapravo ne odnose na bol, već na opšte potrebe vezane uz rođenje deteta. Istraživanje je objavljeno u časopisu “Social Cognitive and Affective Neuroscience”.

(Telegraf.rs)