Zašto nam sopstveni prdež ne smrdi toliko kao tuđ?

Sigurno ste se nekad zapitali zašto nam naš sopstveni gasovi ne smrde, kad nam je smrad tuđeg "goluba" toliko odvratan? U ovom slučaju, očigledno, ne važi izreka "tuđe, slađe"

Gotovo svi ljudi na svetu slažu se oko toga da im njihov sopstveni prdež ne smrdi, odnosno, čak i ako im smrdi, to im izgleda uopšte ne smeta, dok im je smrad gasova koje ispuštaju druge osobe odvratan.

Čulo mirisa ima funkciju, koja se razvila kroz evoluciju, da zaštiti naš organizam od onoga što je loše za nas. Iz tog razloga nam smrdi organska materija koja se raspada, jer zbog te odbojnosti nećemo pojesti nešto što je prepuno štetnih bakterija, dok nas privlače mirisi onih materija koje su dobre za naš organizam. Kod muva čulo mirisa, očigledno, nije tako naštelovano.

Dakle, naš organizam se štiti od zaraze bakterijama koje su loše za njega, ali naši sopstveni gasovi sadrže bakterije koje su proizvod upravo našeg organizma, pa nema razloga za odbojnost, već nam njegov miris služi kao informacija o stanju našeg tela.

I postoji još jedna bitna stvar, a to je psihološki momenat. Sve što nam je poznato, zvuci, slike i mirisi, lakše prihvatamo nego nešto što nam je nepoznato i strano.

Pogledajte ovaj interesantan video koji govori o tome:

(Telegraf.rs)