Novcem se kupuje sreća?
Bilo to tačno ili ne, ali većina ljudi u svetu smatra da je upravo novac ono što im je dovoljno da bi se osetili srećnim. Barem tako razmišljaju ispitanici u okviru ankete koju je agencija Ipsos sprovela u 24 zemlje
Svega jedna trećina od 20.000 anketiranih je zadovoljna svojim životom, dok dve trećine "ima potrebu da živi bolje".
Na listi činilaca koji najviše učestvuju u poboljšanju njihovog blagostanja i kvaliteta života, 89 odsto ispitanika je istaklo jaču domaću privredu, dok se 84 odsto izjasnilo u korist boljih uslova života i snažnijih porodičnih odnosa.
Svega 56 odsto ispitanika kazalo je da je pronalaženje srodne duše osnov za bolji život, dok 49 odsto pronalazi sreću u molitvi i meditaciji.
Ispitanici su obično pridavali veliki značaj i faktorima kao što su bolja ishrana, duže spavanje i češće fizičke aktivnosti.
Istraživanje je pokazalo veliku razliku u odgovorima u zavisnosti od zemlje porekla ispitanika, bilo da je reč o Brazilu, Saudijskoj Arabiji, Rusiji, Švedskoj, Nemačkoj, Južnoj Africi, Mađarskoj, Japanu ili Meksiku.
Tako Mađari uglavnom smatraju da treba bolje da žive, ali da je to danas teže izvodljivo nego ranije, u čemu se sa njima slažu Francuzi. Saudijci su, pak, kao i Indijci i Šveđani, u većini zadovoljni svojim životom.
Gotovo tri četvrtine anketiranih, posebno među Indonežanima, Južnoafrikancima, Južnokoreancima, Mađarima i Šveđanima, smatra da je za bolji život potrebno planiranje. Sa ovim se, međutim, ne slaže većina Francuza i Belgijanaca za koje "bolji život" nije nešto što se može isplanirati.
(Tanjug)