GENIJALNO OTKRIĆE: Naučili ćelije krvi da ubiju rak!

Lekari su uspeli da programiraju krv obolelih od leukemije tako da T-limfociti mogu da ubiju i pobede ćelije raka

Krvna zrnca pacijenata obolelih od raka krvi, reprogramirana su van njihovih tela da napadaju uzročnike leukemije, a zatim vraćena u krvni sistem, dovela su do fantastičnih rezultata. Potpuna remisija, odnosno povlačenje bolesti, zabeležena je kod 27 od 30 pacijenata.

Kako se navodi u istraživanju objavljenom u "Medicinskom žurnalu Nove Engleske", svih 30 pacijenata je ranije bilo neuspešno lečeno konvencionalnim metodama. Izveštaj koji predstavlja dodatak podacima prezentovanim prošle godine na samitu Društva hematologa SAD, pokazuje da se nisu sve remisije pokazale kao trajne, ali je 19 pacijenata ostalo u remisiji dva do 24 meseca nakon tretmana. Njih 15 nije imalo potrebu ni za kakvim dodatnim tretmanom.

Bolest se vratila kod sedmoro pacijenata u roku od šest do devet meseci, a među njima su i pacijenti čiji se rak proširio. Pet pacijenata je napustilo program zbog alternativnih metoda lečenja. Kako prenosi "TheVerge", brojke su bez obzira na to izuzetne, jer se većini pacijenata rak vraćao i do četiri puta pre ovog tretmana, a nekima čak i posle terapije matičnim ćelijama.

- Ovo su najbolesniji od bolesnih - rekao je Karl Džun, vođa istraživačkog tima i dodao da je tim u prvi mah pomislio da je samo imao sreće. Ipak, kasnijim radom se ispostavilo da nije baš tako.

Metoda se sastoji u prikupljanju i izdvajanju T-limfocita tokom procesa sličnom transfuziji krvi. Zatim se pristupa genetskom transferu, kojim se T-limfociti "treniraju" da napadaju protein koji se nalazi na površini B limfocita, koje su meta leukemije. T ćelije se vraćaju u krvotok pacijenta, gde "love i ubijaju" sve što ima markirani protein.

To znači da tokom lečenja stradaju sve B ćelije, čak i one koje nisu odgovorne za bolest. B ćelije su odgovorne za proizvodnju antitela, odnosno za borbu protiv virusa i bakterija, pa je pacijentima potrebna imunoglobulinska zamena, kako bi se održavao imuni sistem.

- Život bez B limfocita nije savršen, ali je bolji od smrti - kaže imunolog Majkl Sejdlejn.

(Telegraf.rs / B92)