Evo šta može da vam se dogodi ako cedite bubuljice!
Dugoročno, problem istiskivanjem bubuljica ne nestaje, već se može pogoršati i ostaviti ožiljke na vašoj koži, a čak je i inficirati
Akne i bubuljice javljaju se u nekoliko oblika i veličina: mitiseri, bubuljice s belim vrhom, mekane crvene kvržice i veće crvene kvrge. Kakvu god bubuljicu imali, možete doći u iskušenje da je stisnete, ali za dobrobit vaše kože treba da se oduprete tome.
Imate BELE GNOJAVE BUBULJICE? Rešite ih se ZAUVEK pomoću meda i krompira (VIDEO)
Nije svejedno na kom delu tela imate BUBULJICE! Mesto na kom su se pojavile otkriva šta vam fali
Dugoročno, problem istiskivanjem bubuljica ne nestaje, već se može pogoršati i ostaviti ožiljke na vašoj koži, a čak je i inficirati.
Najjednostavnije objašnjeno, akne se formiraju kada sebum, prirodna masnoća kože, nije u mogućnosti da prodre na površinu kože pa ostaje zarobljena ispod površine.
U nekim slučajevima može doći i do poremećaja procesa odumiranja ćelija u površinskim slojevima kože. To dovodi do prekomernog ljuštenja kože čiji mikrokomadići mogu da dospeju u kanal pore lojne žlezde i tako fizički ometu normalno oslobađanje loja.
Tada se lojne izlučevine nakupljaju u koži, u unutrašnjosti blokiranog kanala, stvarajući povoljne uslove za razvoj bakterije Propionibacterium acnes koja se i inače nalazi u koži, ali se pod ovim uslovima nekontrolisano razmnožava. Stiskanjem bubuljice, toliko jako istisnete loj napolje da vam on ošteti kožu.
Pritom, time bakterije s površine kože prenosite u unutrašnjost bubuljice, što može uzrokovati infekciju i crvenilo. Rezultat takve 'invazije' na kožu neretko su trajne mrlje i rupice.
Neka zbog toga u ratu protiv bubuljica vaš najjači saveznik bude dermatolog. Ukoliko ne idete na tretmane lica, neka vas makar posavetuje kako da se borite protiv bubuljica.
(Telegraf.rs)