Nije važno da li ste se razveli prijateljski, deca pate!

Uticaj razvoda na najmlađe je isti, bilo da roditelji pokušavaju da zadrže toplinu u međusobnim odnosima ili ne. Razvedeni roditelji koji pokušavaju da ostanu u prijateljskim odnosima zbog svoje dece, time im uopšte ne pomažu

Do sada je uobičajeni stav prema razvodu bio da je konflikt između roditelja, a ne samo rasturanje porodičnog gnezda, ono što najviše škodi detetu. Najnovije istraživanje, prvo u 20 godina, ispitivalo je kako ponašanje rastavljenih roditelja utiče na decu. Sprovedeno je na 270 roditelja koji su se razveli ili rastali između 1998. i 2004. godine.

Rezultati su iznenađujući, jer 31 odsto roditelja izjasnilo se da imaju dobru saradnju sa bivšim supružnikom, i da oboje podjednako učestvuju u vaspitanju deteta, 45 odsto imalo je delimičnu saradnju i neki nivo konflikta, a 24 procenta reklo je da im je odnos konfliktan, a saradnja loša.

Roditelji su odgovarali na pitanja o tome kako je njihov raskid uticao na njihovo najmlađe dete, a prosečan uzrast dece uključene u studiju bio je osam godina.

Kako je pokazalo istraživanje, deca razvedenih roditelja češće pate od poremećaja u ponašanju i češće se okreću drogama, zatim više nego ostala deca pate od depresije i anksioznosti, a razvod se odražava i na uspeh u školi.

Istraživanje pod vođstvom dr. Džonatna Bekmajera sa univerziteta u Indijani, pokazalo je da ovi problemi dece razvedenih roditelja, nisu ništa manji kod dece čiji roditelji ostaju u prijateljskim odnosima i dobro sarađuju prilikom podizanja deteta.

Uprkos očekivanjima da je daleko bolje za dete da roditelji imaju dobru saradnju, ponašanje dece onih roditelja koji su razvili dobru saradnju, nije se puno razlikovalo od ponašanja dece čiji su roditelji ostali u konfliktu.

Roditelji bi trebalo da znaju da ukoliko ne uspeju da razviju dobru saradnju posle razvoda ne znači da će njihova deca dodatno patiti zbog toga.

(Telegraf.rs / DailyMail)