Evo šta da radite u slučaju bliskog susreta s paukom, meduzom ili ježom

Znamo da se radujete sunčanju na plaži i plivanju u moru, ali morate biti spremni u slučaju problema. Da se letovanje ne bi pretvorilo u noćnu moru, treba da znate šta da radite u ovim dosadnim situacijama!

Nezgode kod kupanja mogu da upropaste godišnji odmor, pa je kod ulaska u vodu važno biti oprezan, naglašavaju lekari. Najčešća greška je prebrzi ulazak u more, jezero ili bazen, posebno kod skakanja na glavu ili nakon dugog izležavanja na suncu.

Zbog temperaturne razlike može doći do šoka za telo, koji kod srčanih i hroničnih bolesnika može biti fatalan. Zato je važno prvo ući u vodu do kolena.

Međutim, u moru vrebaju i druge opasnosti, a to su sami živuljke koje obitavaju u njemu. Evo šta da radite ako dođe do neželjenog kontakta s morskim ježom, meduzom ili morskim paukom.

Opekotinama od meduze pomaže sirće

Nakon kontakta s meduzom, na koži dolazi do alergijske reakcije na supstance koje se nalaze u njihovim pipcima, ali ta opekotina najčešće nije opasna. Ipak, ako je površinom veća od raširenog dlana s prstima pa se pojave veći balončići, javite se lekaru.

Kortikosteroidne kreme smanjiće reakciju, a kao prva pomoć poslužiće ispiranje opekotine morskom vodom, kao i sirće, limunov sok ili urin, piše WebMD.

Bodlje ježa vade se iglom i alkoholom

Stajanje na ježa donosi velike probleme, najviše jer onemogućava normalno hodanje dok ne izvadite iglice. Ako ih je malo, to možete da iradite sami uz pomoć dezinfikovane igle, pincete i alkohola.

Vadite ih na način kao što bi vadili trn iz kože. Ako su bodlje preduboko ili ih je previše da bi ih sami izvadili, obavezno posetite lekara, da se noga ne bi zagnojila.

Vruća voda nakon uboda morskog pauka

Morski pauk je vrsta ribe koja se najčešće nalazi u pesku, a kako na leđima ima otrovne bodlje do nezgoda dolazi tako da ljudi stanu na njih, dok su kod ribolovaca češći ubodi po rukama. Kako je otrov te ribe osetljiv na temperaturu, najbolje je što pre nakon uboda uroniti u vruću vodu, koliko god vruće možete da podnesete.

Dobra prva pomoć je i urin na ubod. Zatim se javite lekaru, jer može doći i do grčeva te nesvestice, posebno kod starijih bolesnika i male dece.

Opekotine od sunca smanjuje jogurt

Kod pojave crvenila i osećaja zatezanja nakon sunčanja kao prva pomoć poslužiće hladna kupka u koju možete da stavite malo jabukovog sirćeta, kao i naknadno mazanje uljem gospine trave.

Jogurt u debljem sloju pomoći će da ohladite kožu i smanjite opekline. Ipak, ako se pojave plikovi ili se koža guli te dođe do otvorenih rana, idite do lekara po specijalizovanu kremu.

(Telegraf.rs/24sata.hr)