Evo kakvim sve bakterijama možete da se zarazite u avionu

Iako avion statistički predstavlja najbezbednije prevozno sredstvo, letenje ipak može biti opasnije nego što ste mogli i da sanjate, gore nego čak i u najjezivijoj noćnoj mori

Mnogi ljudi imaju paničan strah od letenja, iako je to bez osnovanog razloga. Međutim, ono što bi stvarno trebalo da nas brine jeste održavanje higijene u avionima, odnosno potencijalne boleštine koje možemo da dobijemo tokom putovanja.

Kada se najzad uglavite na svoje mesto, znajte da niste sami, jer ga delite s mnoštvom sitnih mikroorganizama. Svaka stolica, svaki džep, stočić, navlaka za naslon i toalet krcati su debelim slojem kojekavih bakterija.

Evo jedne zastrašujuće činjenice: prosečna osoba u roku od sat vremena izgubi 30 do 40 hiljada ćelija kože, a zna se da je naša koža prekrivena bakterijama, od kojih su mnoge potpuno bezopasne, ali ima i onih koje ozbiljno mogu da nam ugroze zdravlje. Do ovih rezultata došli su stručnjaci s Oburn univerziteta, ispitujući avionske kabine.

Nažalost, jedan do dva odsto putnika nosioci su bakterije "staphylococcus aureus", rezistentne na mnoge antibiotike, koja može da izazove čireve na koži. Takođe, čest gost aviona je i zloglasna ešerihija koli. Pojedine vrste bakterija čak i kad uđu u krvotok ne daju nikakve simptome, a mogu da dovedu i do smrtnog ishoda.

Evo koliko dugo bakterije mogu da prežive u avionu:

Džepna pregrada na sedištu – 8 dana

Gumeni naslov za ruke – 7 dana

Kožno sedište – 8 dana

Plastična roletnica – 3 dana

Plastični stočić – 3 dana

Metalna drška u toaletu – 2 dana

- Ovi nalazi trebalo bi da posluže kao jedna vrsta apela avio-kompanijama da poboljšaju higijensku bezbednost u letelicama, tako što će češće raditi sterilizaciju ili u upotrebu uvesti materijale koji nisu toliko gostoljubivi za mikroorganizme – rekao je Majkl Šmit, profesor imkrobiologije i imunologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Južne Karoline.

(Telegraf.rs / Time)