Da li Miki Maus zaglupljuje decu?
Najnovije pedagoško istraživanje tvrdi da životinje koje u crtaćima govore samo zbunjuju našu decu i uče ih lažima o prirodi
Roditelji rado daju svojoj deci da gledaju crtane filmove verujući da im oni pomažu da kroz zabavu uče o svetu oko sebe.
Međutim, ispostavlja se da junaci-životinje kao što su Duško Dugoško, Vini Pu, Simba, Pepa Prase, Kalimero ili Anđelina Balerina loše utiču na naše klince, jer ih uče da životinje mogu da govore, hodaju uspravno i oblače se kao ljudi.
Najnovija, pomalo kontroverzna studija tvrdi da su knjige, filmovi, igrice i drugi sadržaji u kojima su glavni likovi pričajuće životinje posebno opasni za decu uzrasta do pet godina, pošto naši mališani tada stvari shvataju zdravo za gotovo.
- Deci bi trebalo davati da uče iz enciklopedija i dokumentaraca o realnom životu i prirodi. Jednostavno, kada vidi životinju koja priča i ponaša se kao čovek, dete počinje da veruje je to zaista tako i u stvarnosti. Ovo ih onesposobljava da usvajaju lekcije iz poznavanja prirode, čak i u starijem uzrastu – objašnjava Patrisija Ganea, profesorka psihologije na Katedri za Primenjenu psihologiju i ljudski razvoj Univerziteta u Torontu.
- Posebno nas je iznenadilo to što su čak i velika deca, koja su odrastala na ovim imaginarnim likovima, opisivala životinje ljudskim karakteristikama i osobinama – rekla je ona.
Ipak, stručnjaci ne žele da spreče roditelje da svojoj deci daju da gledaju crtaće ili čitaju basne, već samo da u vaspitanje uvrste i knjige i filmove o pravim životinjama.
(Telegraf.rs / Daily Mail)