60 godina od kako je Amerika ukinula rasnu segregaciju

M. B.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Zakon o građanskim pravima iz 1964. smatra se najvažnijim aktom u tom pogledu još od perioda Rekonstrukcije, tj. Američkog građanskog rata

Foto: The Hollywood Archive / Hollywood Archive / Profimedia

Zakon o građanskim pravima potpisao je na današnji dan, 2. jula 1964. godine predsednik Lindon Džonson; njime je zabranjena diskriminacija na javnim mestima, omogućena integracija školskih sistema i drugih javnih ustanova, i van zakona stavljena diskriminacija prilikom zapošljavanja.

Smatra se najbitnijim zakonskim aktom u pogledu građanskih prava, još od Rekonstrukcije, tj. Američkog građanskog rata, a proces njegovog donošenja počeo je 6. juna prethodne godine.

Tada je predsednik Džon F. Kenedi održao govor u kojem je pozvao na akciju, i zatim predložio Kongresu da razmisli o legislativi koja bi se ticala biračkih prava, javne akomodacije, desegregacije školstva, nediskriminacije u saveznim programima, i tako dalje.

Uprkos tome što je stradao u atentatu nekoliko meseci kasnije, njegova smrt nije zaustavila točak promena, i sve je kulminiralo tog julskog dana — predsednik Džonson je zakon potpisao svega nekoliko sati nakon što ga je Kongres izglasao.

Afroamerikanac, jednog subotnjeg popodneva oktobra 1939. godine, ulazi u bioskop u Belzoniju, savezna država Misisipi, na „svoj” ulaz, namenjen „obojenima” (eng. colored). Foto: LMA/AW / Alamy / Alamy / Profimedia

Preko noći je postalo protivzakonito zabraniti nekome da uđe u pozorište, bioskop, hotel, restoran, bazen, biblioteku, školu — zato što je boja njegove kože drugačija.

Mi kojima to nikada nije bilo normalno, i koji smo tih godina pravili nerede i hteli da uništimo belgijsku ambasadu zbog onoga što su crncima radili u Kongu — ne možemo u potpunosti da shvatimo kopernikanski obrt koji je tada tamo nastao.

Čak ni većina današnjih Amerikanaca ne može to do kraja da razume, jer prosto nisu živeli u vremenu u kojem je to bila norma.

Izglasavanje zakona nije, međutim, bilo bez problema, pošto mu je opozicija bila dvopartijska: naime, južnjačke demokrate, koji su u prethodnom veku bili tvorci koncepta segregacije, filibusterovanjem su pokušali da „ubiju” predlog u Predstavničkom domu, a nešto slično se pokušalo posle i u Senatu. Zakon je tako bio kompromisan, ali svejedno revolucionaran.

(Telegraf.rs)