80 godina od smrti Nikole Tesle: Ovako je govorio o miru u nama
Osmislio je oko 700 patenata od kojih je više od 300 zaštićenih u 27 zemalja na pet kontinenata
Na današnji dan, 7. Januara 1943. godine preminuo je Nikola Tesla. Bio je srpski fizičar i naučnik, a ostao je upamćen kao jedan od najvećih umova svih vremena. Njegova otkrića, među kojima je proizvodnja i prenos naizmenične električne energije, poznata su širom sveta.
Tesla je rođen 10. jula 1856. godine u Smiljanu, u Lici, umro je na Božić u Sjedinjenim Američkim Dražavama, gde je dugo živeo.
Po Tesli je nazvana jedinica za merenje visokog napona i jedinica jačine magnetnog polja, a njegova zaostavština upisana je 2003. godine u registar Uneska. Ugao 40. ulice i 6. avenije u Njujorku, gde je bila njegova laboratorija, od 1994. godine zove se Ugao Nikole Tesle.
Zaslužan je za 700 patenata od kojih je više od 300 zaštićenih u 27 zemalja na pet kontinenata.
Umro je u 87. godini, na Menhetnu u hotelu Njujorker u kome je živeo poslednji 10 godina pre smrti. Tesla je karijeru počeo kao pomoćni inženjer 1878. godine u Mariboru, ali je te godine, zbog očeve smrti, da bi ispunio njegovu želju, upisao fakultet.
Nakon studija u Pragu počinje da radi u Budimpešti u Centralnom telefonskom uredu, a potom u Parizu u Edisonovom kontinentalnom društvu.
Dve godine kasnije stigao je do samog Tomasa Edisona koji je tada bio najznačajnija ličnost na polju tehnike u Americi.
Prvi patent načinio je u SAD, 30. marta 1884. godine, posle odlaska iz Edisonove kompanije i osnivanja "Tesla Electric Light & Manufacturing".
Stvorio je i značajan broj pronalazaka koje nikada nije pokušao da zaštiti, kao što je, primena visokofrekventnih struja za medicinske svrhe.
Poznati su i njegovi citati, a mi vam izdvajamo jedan koji je važan zbog današnjeg praznika:
- Mir može doći samo kao prirodna posledica univerzalnog prosvetljenja i spajanja rasa, a mi smo i dalje daleko od ove blažene realizacije -
(Telegraf.rs)