Od bombi do stranih invazija: Američki Kongres je bio meta napada više puta
Zgrada, koja se smatra simbolom američke demokratije, bila je predmet napada više puta tokom istorije
Fotografije i snimci upada demonstranata u američki Kongres kako bi se preokrenuli rezultati predsedničkih izbora šokirali su svet.
Četiri osobe poginule su tokom napada, koji su pokrenule pristalice američkog predsednika Donalda Trampa nakon što im se obratio na skupu u Vašingtonu u sredu.
Ovo nije prvi put da je zgrada, koja se smatra simbolom američke demokratije, na meti napada i nasilja.
Od bombi do stranih invazija - ovo su četiri puta kada je napadnut Kapitol, prenosi BBC.
Britanske snage su pokušale da ga zapale 1814.
Možda jedan od najpoznatijih napada jeste od strane britanskih snaga tokom rata 1812.
Britanske trupe, predvođene viceadmiralom ser Aleksandrom Kokburnom i general-majorom Robertom Rssom - zapalile su Kapitol koji je još uvek bio u izgradnji nakon invazije na Vašington DC u avgustu 1814. godine (iako je zgrada preživela zahvaljujući pljusku).
Da bi se osvetili za američko spaljivanje prestonice Gornje Kanade u Jorku godinu dana ranije, britanske trupe su zapalile i druge delove grada i ključne zgrade, uključujući Belu kuću.
Napad 1814. godine predstavlja jedini put kad je strana sila zauzela i okupirala Vašington.
Napad dinamitom 4. jula 1915.
Vek nakon britanskog napada, Erik Muenter, bivši profesor nemačkog na Harvardu, bacio je tri palice dinamita u prijemnoj sobi Senata.
Eksplozija je oštetila zgradu, ali niko nije poginuo.
Muenter je kasnije rekao da je napad bio odgovor američkim finansijerima koji su pomagali Britaniji protiv Nemačke u Prvom svetskom ratu.
Dan nakon napada, Muenter je pucao i povredio finansijera JP Morgana Jr, pre nego što ga je njegov batler savladao, nakon čega je uhapšen. Kasnije je sebi oduzeo život.
Napad portorikanskih nacionalista - 1954.
Četvoro portorikanskih nacionalista su 1. marta 1954. godine izvukli zastavu ostrva i uzviknuli "Sloboda za Portoriko", nakon čega su otvorili vatru sa galerije za posetioce u Predstavničkom domu, povredivši pet kongresmena.
- Nisam došao nikoga da ubijem, došao sam da umrem za Portoriko - rekla je liderka Lolita Lebron, tokom hapšenja.
Lebron je osuđena na 50 godina zatvora, dok su trojica muškaraca dobila 75 godina.
Sve kazne kasnije je ublažio predsednik Džimi Karter. Njegova administracija rekla je da bi puštanje "bio značajan humanitarni gest i da bi ga većina međunarodne zajednice tako doživela".
Grupa se nakon toga vratila u Portoriko, gde ih je dočekala masa sa aplauzom.
Bomba u Senatu - 1983.
7. novembra 1983. godine eksplozija je odjeknula na drugom spratu Senata.
Samo nekoliko minuta pre eksplozije, neko ko je tvrdio da je iz grupe pod nazivom Oružana jedinica otpora pozvao je centralu Kapitola upozoravajući na budući napad, rekavši da je to odmazda za američke vojne akcije u Grenadi i Libanu.
Nije bilo žrtava, ali je napravljena velika šteta.
FBI je 1988. godine uhapsio sedam članova radikalno-levičarske grupe "Resistance Conspiracy" zbog napada na Kapitol i odvojenih eksplozija 1983. i 1984.
Linda Evans i Laura Vajthorn zatvorene su zbog zavere i zlonamernog uništavanja vladine imovine 1991. Obe su sada na slobodi.
(Telegraf.rs)