Tajne orgije Holivuda: Brutalno je silovao Virdžiniju, preminula je. Bila je početnica, on zvezda
Ovaj skandal, preteča pokreta Me too, desio se dvadesetih godina prošlog veka
Kad se pre tri godine otvorila tema seksualnih zlostavljanja glumica u Holivudu, mnogi su odmahnuli rukom i rekli da to nije ništa novo i da se to događa otkad je filma i industrije. Bila je to javna tajna koja se prećutno odobravala ceo jedan vek, sve dok svoje priče nisu ispričale zvezde poput Šarliz Teron, Ris Viderspun, Džejn Fonda...
Ugledni američki lingvista i kolumnista Ben Zimer u magazinu "The Atlantic" odmah je napisao tekst u kom je podsetio na izraz "casting couch" – kauč za kasting, koji se u Americi već 100 godina koristi u svakodnevnom govoru, preneo je 24 sata. Komad nameštaja koji je nekada bio u svakoj kancelariji, najpre brodvejskih, a posle i holivudskih producenata, postao je sinonim za izopačenu politiku šoubiznisa prema kojoj su moćni muškarci ucenjivali mlade glumice seksualnim uslugama u zamenu za uloge u predstavama i filmovima. Sve je počelo na Brodveju u kancelariji Lija Šuberta.
Elegancija za zvezde, za početnice "spartanska" soba
Najstariji od tri brata koji su osnovači slavne njujorške pozorišne četvrti imao je elegantno nameštenu kancelariju u koji bi dovodili već afirmisane glumačke zvezde, a susedna, spartanski uređena soba, u kojoj je bio samo kauč, bila je rezervisana za kastinge mladih glumica kojima bi Šubert određivao sudbinu...
A sudbina im je zavisila isključivo o tome hoće li spavati s njim. Opisao je to Foster Hirš u knjizi "Dečaci iz Sirakuze: Pozorišno carstvo Šubertovih".
- Ako niste spavali s njima, niste dobili ulogu. Šubertovi su vodili javnu kuću, a ne pozorišnu produkciju. Neka me tuže, ali to je tako - ispričala je mnogo godina kasnije plesačica Agnes de Mil. Kad se pokrenula filmska industrija, ovakav “poslovni model” samo se preselio s istočne na zapadnu obalu – u Holivud.
Rosko Arbakl: Silovatelj dečjeg lika
Prvi skandal koji je dospeo u javnost datira iz davne 1921. godine, a glavni akter bio je tad slavni reditelj, scenarista i glumac nemog filma Rosko Arbakl. Zbog debljine zvali su ga Feti Arbakl i bio je zaista velika zvezda. Sve do 5. septembra 1921. Tog dana odlučio je da predahne od napornih snimanja, a dan ranije dogodila mu se i nesvakidašnja nezgoda.
Odveo je svoj luksuzni automobil "Pierce-Arrow" na servis i zabunom seo na krpu koju su serviseri ostavili na sedištu. Bila je natopljena kiselinom koja mu je preko pantalona probila do zadnjice i zaradio je opekotine drugog stepena. S dvojicom prijatelja - Louelom Šermanom i Fredom Fišbekom - odvezao se u San Francisko. U hotelu "St. Francis" zakupili su tri apartmana. Broj 1219 za njega i Fišbeka, broj 1221 za Šermana i 1220 za razuzdanu zabavu. U apartman su pozvali nekoliko žena, među kojima se našla i glumica, tada 26-godišnja Virdžinija Rap. Idući dan pozvali su hotelskog lekara da je pregleda jer joj je zdravstveno stanje bilo vrlo loše.
Lekar je zaključio da je to samo posledica opijanja i dao joj je injekciju morfijuma – tad vrlo popularnog leka protiv svih tegoba. Budući da joj se stanje nije poboljšalo ni nakon dva dana, odveli su je u bolnicu, gde je na kraju i umrla.
Imala reputaciju devojke za zabave?
Skandal su najpre pokušali da zataškaju tako što su u bolesnički karton upisali da je patila od hroničnog cistitisa i da je alkohol pogoršao bolest. Uostalom, imala je već reputaciju devojke koja je volela zabave i opijanja, pa se govorilo da je već imala nekoliko abortusa. Ali, bolnička dokumentacija potvrdila je suprotno – nikad pre nije bila trudna niti je imala pobačaj. A onda je njena koleginica Bambina Mod Delmont izjavila da je te noći Virdžiniju silovao Arbakl. Policija je u zapisnik upisala da je umrla od upale trbušne maramice zbog puknute bešike, do čega je došlo zbog silovanja i teškog Arbaklovog tela. Arbakl je uhapšen i krenulo je dugogodišnje suđenje koje se tri puta prekidalo zbog oprečnih svedočenja.
Jedni su tvrdili da je Virdžinijina koleginica Bambina Mod Delmont samo htela da izvuče novac u zamenu za ćutanje, drugi su tvrdili da je Arbakl najdivniji čovek na svetu koji ne bi mrava zgazio.
Podrška od Čaplina i Kitona
Čelnici Arbaklovog Paramaunt studija shvatili su da će osudom zvezde izgubiti veliki novac, pa su naredili svim glumcima da u javnosti brane njihovog glumca. Tako je i Čarli Čaplin izjavio kako je "siguran da Rosko nema nikakve veze sa silovanjem jer nije takav čovek". Uz njega je stala još jedna holivudska zvezda – Baster Kiton. Nakon trećeg ročišta Arbakl je oslobođen, svih 12 sudija i porotnika mu se izvinilo i ponosno s njim fotografisalo.
Ipak, Arbaklova karijera je bila gotova. Morao je da promeni ime i kasnije je radio kao reditelj pod pseudonimom Vilijam Gudrič.
(Telegraf.rs)