Policija nije oduvek nosila rukavice na mestu zločina: Ubistvo Emili je sve promenilo

Slučaj je počeo kada je Britanka po imenu Džesi Mejon pronašla sumnjivu kartu za prtljag u džepu jakne svog supruga Patrika

Foto: Shutterstock

Nošenje rukavica na mestima zločina čini se sasvim logično. Ne samo da rukavice štite dokaze, već i sprečavaju da istražitelji dođu u kontakt sa telesnim tečnostima. Ali, verovali ili ne, istražitelji su na mesta zločina išli golih ruku sve do 1924. godine. Slučaj Emili Kaje je sve promenio.

Slučaj je počeo kada je Britanka po imenu Džesi Mejon pronašla sumnjivu kartu za prtljag u džepu jakne svog supruga Patrika. Znajući da se nedavno ponašao čudno, Džesi je poslala prijatelja, koji je bivši železnički policajacm da sprovede istragu.

Kada je na stanici Voterlu potrežio prtljag na datu kartu, dobio je kesu u kojoj se nalazilo žensko donje rublje i krvavi nož. Iako je bio šokiran, vratio je torbu i rekao Džesi da vrati kartu u džep svog supruga.

U međuvremenu je obavestio policiju koja je držala taj ormar pod nadzorom. Kada je Mejon došao 2. maja 1924. godine po svoju torbu, uhvatili su ga, a u policiji je priznao stravičan zločin.

Mejon je tvrdio da su on i njegova ljubavnica Emili Kaje ušli u sukob. Tokom svađe je ona pala i udarila glavom u kofu sa ugljem i umrla. Plašeći se da će da bude osumnjičen za ubistvo, Mejon je nastojao da njeno telo skloni, prenosi "Mental Floss".

Ipak, policija je ubrzo utvrdila da je njegova verzija laž. U bungalovu u kom su bili nije bilo nikakvih znakoca borbe. Kofa koju je pominjao bila je bez ikakvih tragova, a policija je otkrila da je Mejon kupio oružje tri dana pre nego što se sreo sa Emili. Takođe, otkriveno je i da je ona bila trudna.

Foto: Shutterstock

Ono što Mejon nije slagao ticalo se užasa koji je usledio nakon smrti. Naime, on je raskomadao telo Emili. Uklonio je čak neke organe i sakrio ih po toj kućinic, a neke delove tela je čak skuvao.

Bernard Spilsberi, poznati britanski patolog, pozvan je da se priključi slučaju. On je zatražio prikupljanje ostataka i dalju istragu. Istražitelji su podigli rukave i počeli da skupljaju sve. Šokirani Spilsberi ih je upitao zar nemaju gumene rukavice, na šta su oni odgovorili da nisu to praktikovali.

Do sledećeg slučaja ubistva, Spilsberi je stvorio "Torbu za ubistva", torbu sa opremom koja uključuje i rukavice, lupu, traku, kese za uzorke, pincete, makaze, skalpel i druge instrumente.

Inače, Patrik Mejon je osuđen i pogubljen pet meseci nakon hapšenja.

Video: Forenzičari na mestu ubistva u Žarkovu

(Telegraf.rs)