Dunavom je plivala krv kod Novog Sada: Cele porodice su iskasapljene, ubijeno je 1.300 ljudi

Racija je sprovedena u Novom Sadu na Božić, a od 21. do 23. januara 1942. godine, u naseljima Šajkaške - Čurugu, Gospođincima, Šajkašu, Đurđevu, Mošorinu, Titelu, Loku, Gardinovcima, Vilovu, Žablju, kao i u gradovima Bečeju, Srbobranu i Temerinu

Na današnji dan pre 78 godina, u zločinu poznatom kao "Novosadska racija", mađarski fašisti ubili su i pod led bacili 1.300 novosadskih Jevreja, Srba i Roma. U pogromu je za mesec dana ukupno nestalo oko 4.500 ljudi.

Racija u južnoj Bačkoj je naziv za pogrom koji su mađarski fašisti Mikloša Hortija izvršili nad Srbima i Jevrejima u južnoj Bačkoj tokom Drugog svetskog rata.

Racija je sprovedena na Božić u Novom Sadu kao i od 21. do 23. januara 1942. godine, u naseljima Šajkaške - Čurugu, Gospođincima, Šajkašu, Đurđevu, Mošorinu, Titelu, Loku, Gardinovcima, Vilovu, Žablju, kao i u gradovima Bečeju, Srbobranu i Temerinu.

Za tri dana racije u Novom Sadu u vodama Dunava je nestalo više od 1.300 Novosađana. Ukupan broj nestalih tokom pogroma je oko 4.500. Pored Srba i Jevreja, u raciji je ubijen i jedan broj pripadnika drugih etničkih grupa, najvećim delom Roma.

Racija je otpočela u Šajkaškoj (4-19. januar), nastavila se u Novom Sadu (21-23. januar), a završila u Bečeju (25-29. januar).

Navodni povod za pogrom širih razmera pronađen je u otkrivenom pritajenom Šajkaškom partizanskom odredu u Žabaljskom ritu na Pustajićevom salašu. Kod ove grupe pronađeno je 17 pušaka.

Foto: Wikimedia/Pokrajac

Odred je otkriven 4. januara 1942. godine od strane patrole mađarskih žandarma i graničnih lovaca, koji su ih napali. U samoodbrani, šajkaški rodoljubi su ubili dva graničara lovca i dva žandarma, a nekoliko ih ranili.

Dejstvom velikih okupatorskih snaga ovaj odred je u potpunosti razbijen u toku istog dana, 4. januara 1942. godine. Ovaj događaj zvanična klika proglasila je za "ustanak".

Mađarske okupacione vlasti iskoristile su ovaj manji incident kako bi nastavile sa sprovođenjem svoje politike u Bačkoj. Pravi cilj racije je bila kampanja etničkog čišćenja usmerena protiv srpskih i jevrejskih civila (uključujući žene, decu i stare), kao i pljačka njihove imovine.

Foto: Wikimedia/Sors bona

Prema istoričaru Zvonimiru Goluboviću, racija je planirana znatno ranije i napad na partizane u Šajkaškoj je samo iskorišćen kao izgovor za sprovođenje planiranog genocida.

Na Keju žrtava racije u Novom Sadu postoji spomenik "Porodica", koji je posvećen nevinim žrtvama Novosadske racije.

(Telegraf.rs)