Ovo nisu pikseli nego satelitski snimak, ali nema šanse da pogodite čega. Nisu vanzemaljci!
Postoji bezbroj prirodnih i veštačkih čudesa koja krije kugla zemaljska, a kojih nismo svesni dok ne bacimo pogled sa neba. Neka nam se otkrivaju tek okom satelita
Kružno navodnjavanje zemljišta, koje se vrši tako što se prskalica vrti oko pivota, izmislio je 1940. godine farmer Frank Zibah iz američke savezne države Kolorado. Njegov izum je u međuvremenu opšteprihvaćen kao vrlo efikasan zbog čega mu je i upotreba prilično raširena, iako je trebalo neko vreme da bi se sistem tako unapredio da postane konkurentan. U svakom slučaju, patent je pronalazača obogatio.
Postoje pozitivne strane upotrebe ovakvog navodnjavanja, ali i neke negativne, poput smanjenja količine podzemnih voda koje se za navodnjavanje koriste, onda kada potrošnja prevazilazi dopunu; takođe, fosilne vode ne predstavljaju obnovljivi resurs: drugim rečima, kada se izvuku iz izdana u kojem su bile smeštene, ne mogu tek tako da se vrate.
Međutim, irigacija kao takva ogromnoj većini ljudi ne može biti nimalo interesantna; svakako je zanimljiva samo onima kojima predstavlja pitanje života ili smrti, odnosno, onima koji neposredno žive od poljoprivrede, kojih je nažalost sve manje. Nama ostalima je to fascinantno samo u baš izuzetnim situacijama, kao što je ova slika.
Prema tome, ovo je satelitski snimak kanzaških polja koja su obrađena kružnim navodnjavanjem, sa Autoputem 56 koji seče sliku po sredini. U zelenim krugovima su usevi koji još uvek rastu; tokom kasnog juna, kada je slika nastala, kukuruz dobija lisnate strukove, dok sirak, koji podseća na kukuruz, raste sporije pa bi stoga bio bleđi na snimku. Pšenica je u ovo vreme zlatna, dok smeđa polja predstavljaju tlo na kojem je nedavno obavljena žetva. Inače, polja prikazana na ovom snimku prečnika su od 800 do 1.600 metara.
VIDEO: Vežite se polećemo ovo je umetnost letenja dronom
(Telegraf.rs)