Vi se zadišete kad potrčite za trolom, a ova ptica leti od Novog Zelanda, preko Kine do Aljaske i natrag - BEZ ODMORA, PREDAHA I JELA
Riđa muljača je fenomen, svojevrsno čudo prirode i rekorder životinjskog sveta, zbog svoje neverovatne izdržljivosti i sposobnosti da preleti preko 11 hiljada kilometara bez stajanja radi odmora i hranjenja. Da bismo to stavili u kontekst, napomenimo da obim Zemlje iznosi 40.075 kilometara
Riđa muljača (Limosa lapponica) velika je barska ptica iz porodice sprudnika i šljuki, čiji prvi deo latinskog naziva „Limosa“ dolazi od reči „limus“ što znači „blato“, zbog toga što se insektima, ljuskarima i vodenim biljkama hrani zabijanjem kljuna u mulj; drugi deo njenog imena odnosi se na Laponiju, golemu oblast na samom severu Skandinavije, odnosno Norveške, Švedske, Finske i evropskog dela Rusije, koju naseljavaju Laponci.
Srpski naziv delom odgovara njenom načinu lova i hranjenja, a delom predstavlja opis karakteristične boje njenog perja, koju dobija tokom sezone parenja. Drugi deo latinskog naziva posledica je činjenice da se gnezdi na arktičkim obalama i u azijskim tundrama, iako tokom godine migrira vrlo daleko, čak do Novog Zelanda i Australije. U stvari, riđa muljača je svojevrsno čudo prirode i rekorder životinjskog sveta.
Primerci ove ptice koji su srećnim slučajem bili obeleženi i satelitskim putem praćeni od strane naučnika, 2007. godine izveli su podvig vredan divljenja, podvig nezabeležen do tada i nakon toga: leteli su bez prestanka i odmora od Novog Zelanda do kineskih obala Žutog mora, kod Korejskog poluostrva.
„Razdaljina između ove dve lokacije je 9.575 kilometara, ali je put koji su ptice prešle zapravo bio 11.026 kilometara. To je bio najduži poznati let ptica bez stajanja. Let je trajao oko devet dana“, kaže dr Klajv Minton ispred Australoazijske grupe za ispitivanje barskih ptica.
Jedna od tih riđih muljača kodnog imena „E7“, nakon toga letela je od Kine do Aljaske, gde je ostala tokom sezone parenja. Potom je 29. avgusta 2007. napustila to stanište i vratila se do reke Pjako na Novom Zelandu, čime je postavila novi rekord u preletenim kilometrima bez odmora, predaha i sletanja: 11.680.
Da bismo to stavili u kontekst, napomenimo da obim Zemlje iznosi 40.075 kilometara. Dakle, riđa muljača preleti četvrtinu zemaljske kugle s istom lakoćom kojom vi sada letite očima preko ovih redova.
Zvuči očigledno, ali mora se napomenuti, da je to takođe i rekord za putovanje bilo koje životinje (dakle, bilo morske ili kopnene) bez zaustavljanja radi uzimanja hrane. Jer, i „E7“ i ostali njeni drugovi i drugarice koje su tada letele od Novog Zelanda do severne Kine, u tih devet dana neprekidnog letenja, očigledno nisu pravili pauzu za jelo.
Nažalost, riđa muljača je uprkos naizgled značajnom broju jedinki koji iznosi oko 1,1 milion, na ivici istrebljenja. Možda ona može da preživi let preko nemogućih razdaljina, a da li može da preživa Čoveka, ostaje da se vidi. Nadamo se da može.
(Telegraf.rs)