Magična slika galaksije kojoj su astronomi nadenuli najprikladnije moguće ime: Sombrero
Pored njenog karakterističnog izgleda kojem duguje ime, u vezi sa ovom galaksijom je zanimljivo i to, što se nalazi na svojevrsnoj graničnoj razdaljini: dovoljno daleko da ne može da se vidi golim okolom, ali dovoljno blizu da može biti osmatrana malim teleskopom. Ako ga imate, sačekajte noć
Galaksija Sombrero je spiralna galaksija u sazveždu Device, od nas udaljena 31 milion svetlosnih godina. Tri puta je manja od našeg Mlečnog puta, dok neka novija ispitivanja pokazuju da je u stvari u pitanju eliptična galaksija.
Ima vrlo blistav nukleus, neobično veliku centralnu izbočinu i supermasivnu crnu rupu u svom središtu, kao i istaknutu traku prašine oko svog nakrivljenog diska. Zbog njenog izgleda, ime joj se samo nametnulo. I zbilja, liči na čuveni meksički šešir.
Zanimljivo je to, što je već dugo poznata naučnicima: otkrio ju je francuski astronom Pjer Mešen (1744-1804) još 11. maja 1781. godine i opisao je u svom pismu upućenom jednom kolegi dve godine kasnije, tako da nema spora oko toga ko ju je prvi video. Spora je mogla biti, pošto ju je nezavisno od Mešena, 1784. godine primetio i ser Fridrih Vilhelm Heršel, nemačko-britanski astronom i kompozitor.
Takođe, u vezi sa galaksijom Sombrero (koja je poznata i kao Mesje 104, skraćeno M104) zanimljivo je i to, što se nalazi na svojevrsnoj graničnoj razdaljini: dovoljno daleko da ne može da se vidi golim okolom, ali dovoljno blizu da može biti osmatrana malim teleskopom. Ako ga posedujete, sačekajte noć.
VIDEO: Ilon Mask, biznismen i genije koji planira da pravi grad na Marsu
(Telegraf.rs)