Kako su izgledale novine kada je Tito umro i kada je sahranjen: Pronašli smo zaboravljenu arhivu u kojoj ni "Sport" nije pisao o sportu (FOTO)
Novine su u tih dana stalno pisale o njemu i njegovoj zaostavštini
Josip Broz Tito, doživotni predsednik SFRJ preminuo je 4. maja 1980. godine, a na večni put je ispraćen 8. maja 1980. godine. To je bila najveća sahrana jednog državnika u XX veku, kojoj je prisustvovao sam svetski politički vrh. Takođe od voljenog predsednika oprostilo se i stanovništvo bivše Jugoslavije. Novine su u danima posle njegove smrti neprestano objavljivale tekstove o njemu uz upečatljive naslove koji se i danas pamte.
Čim je Tito primljen u bolnicu u Ljubljani počeli su da se prave planovi za njegovu sahranu, jer je predsednik mogao da umre svakog časa.
Sve se držalo u strogoj tajnosti, a za realizaciju tog televizijskog projekta angažovani su samo najbolji reditelji svih jugoslovenskih televizija.
Po dolasku iz Ljubljane Titovi posmrtni ostaci su izloženi u Skupštinu Jugoslavije, gde su državni funkcioneri, i građani, odavali počast jugoslovenskom šefu države.
Svečane povorke su bile organizovane po radnim organizacijama i svi zaposleni su bili obavezni da odu i odaju počast preminulom šefu države. U redu na ulazak u skupštinu se čekalo i po 15 sati.
Građani su dolazili iz svih krajeva Jugoslavije kako bi se poslednji put poklonili pred doživotnim predsednikom SFRJ.
Na ulicama su se mogla videti samo tužna lica ljudi koji su izražavali iskreno žaljenje zbog smrti svog predsednika.
Stanovništvo je neprestano plakalo, jer su se plašili i neizvesnosti koja će doći posle Tita, koga su smatrali stubom države.
Novine su u tih dana stalno pisale o njemu i njegovoj zaostavštini. Večernje novosti, Politika, Borba, Jugoslovenski sportski list i drugi su na svojim stranicama odali poštu pokojnom jugoslovenskom predsedniku.
Naslovi "Bol za divom", "Umro Tito - živi delo", "Neizmerna tuga u srcima", "Posle Tita, biće Tito", "Slava mu i hvala" i sl. ostaće zapamćeni od strane tadašnjih Jugoslovena.