Otkriće knjiga sa "dlakavim" koricama baca novo svetlo na trgovinu u Srednjem veku

S. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Otkriće istraživača da su takozvane "dlakave" korice srednjovekovnih knjiga napravljene od kože foka nagoveštava - suprotno dosadašnjem verovanju, da je u srednjem veku postojala široka trgovačka mreža.

Istraživači su otkrili da su "dlakave" korice za koje se ranije smatralo da su napravljene od kože jelena ili vepra, u stvari od kože foka, preneo je Gardijan.

Analiza knjiga iz manastira

Korice knjiga iz 12. i 13. veka iz francuskih manastira izrađene su od kože foka za koje se veruje da su iz Skandinavije, Škotske i potencijalno Islanda ili Grenlanda, što nagoveštava da je postojala široka trgovačka mreža.

Istraživači su analizirali knjige iz cistercitskog manastira Klervo i njegovih "ćerki-manastira" i identifikovali 43 primerka knjiga sa koricama od kože foke.

Suprotno uvreženom mišljenju da su knjige pravljene od lokalno dostupnih materijala, izgleda da su cisterciti učestvovali u globalnoj trgovačkoj mreži, navodi se u istraživačkom radu, objavljenom u časopisu "Rojal Open Sajens".

Foto: Pixabay

Greška u istorijskim katalozima

Knjige su zaštićene koricama, poznatim kao "šemiz", na kojima su ostale dlake.

Iako istorijski katalozi navode da se radi o koži divlje svinje ili jelena, raspored dlačnih folikula ne odgovara nijednoj od tih životinja.

Zbog toga su istraživači sproveli analizu proteina i DNK, koja je pokazala da je korišćena koža prstenaste foke, grenlandske foke i brkate foke.

Foto: Unsplash

Ne postoje pisani tragovi

Korišćenje kože foka za korice rukopisa bilo je uobičajeno u Skandinaviji i Irskoj, međutim, njena upotreba u Francuskoj je iznenadila istraživače, s obzirom na to da su manastiri bili udaljeni od mora, a nema dokaza da su foke u to vreme nastanjivale francusku obalu.

Ne postoji pisani trag o kupovini kože od foke u manastiru Klervo, ipak, istraživači smatraju da su manastiri mogli da dođu do nje zahvaljujući blizini nordijskih trgovačkih puteva.

Ova otkrića podržavaju "ideju o snažnoj srednjovekovnoj trgovačkoj mreži koja je daleko prevazilazila lokalnu nabavku, povezujući cistercite sa širom ekonomskom mrežom koja je uključivala i trgovinu krznom sa nordijskim narodima".

(Telegraf.rs/Tanjug)