Naučnici na dnu Sredozemnog mora otkrili zastrašujuće dokaze: Ovo je potpuna katastrofa za ceo svet

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Naučnici Univerziteta Barselona nedavno su izneli zabrinjavajuće detalje nakon istraživanja obavljenih u Sredozemnom moru, nekih 5,14 kilometara ispod površine vode.

Podmornica s ljudskom posadom je zaronila do najdublje tačke (takozvani Calypso Deep), jugozapadno od obale Grčke, napravljeni su snimci, koji su kasnije proučavani.

Slika je žalosna

Prema izveštaju, na samom dnu je uočeno 167 predmeta (najviše od metala, plastike i stakla), a iznet je zaključak da je ovo jedna od najvećih zabeleženih koncentracija smeća u velikim dubinama mora.

Profesor Mikel Kanals je naglasio da su među pronađenim objektima bile pune vreće smeća, što predstavlja dokaz da su izbačene iz čamaca.

Slika je žalosna, ali i alarmirajuća, jer odlaganje smeće u morima može imati negativan uticaj na lokalni ekosistem, piše Univerzitet Barselone.

Opasnost za podvodni svet

Naučnici upozoravaju da morska stvorenja mogu progutati plastični otpad. Uz to, određene vrste smeća mogu osloboditi toksine i loše uticati na zdravlje podvodnog sveta.

“Nažalost, kada je reč o Sredozemnom moru, ne bi bilo pogrešno reći da ‘nijedan deo nije čist’”, dodao je profesor Kanals.

Zbog velike dubine i delimično nepristupačnog terena akcija čišćenja se skoro nemoguća, pa postoji bojazan da bi smeće moglo ostati na dnu decenijama i sve vreme nanositi štetu ekosistemu.

Foto: Profimedia

Nije usamljen slučaj

Da nije reč o usamljenom slučaju pokazuje otkriće ekspedicije, koju je predvodila okeanograf Doun Rajt, polovinom 2022. godine.

Ona je objavila fotografiju sa najdublje tačke na svetu (Marijanski rov), locirane u Tihom okeanu i izazvala pravu pometnju.

“Zar ovo prvo da vidimo na dubini od 10.900 metara?!”, napisala je.

Šta je ekspedicija snimila možete OVDE saznati.

(Telegraf.rs)