Pivska čaša Isaka Njutna biće izložena u Kraljevskom društvu u Londonu

A. G.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Carlo Bollo / Alamy / Profimedia

Pivska čaša naučnika Isaka Njutna prvi put će biti izložena javnosti nakon 160 godina, i to u Kraljevskom društvu u Londonu.

Ta drvena čaša biće deo izložbe koja se otvara 4. marta zajedno sa drugim Njutnovim predmetima, uključujući njegovo najpoznatije delo "Matematički principi prirodne filozofije" i masku koju je imao nakon smrti, pripremljenu da bude korišćena kao model za izradu statua, piše Gardijan.

Izložba je rezultat 20 godina istraživanja naučnika Karmajla Volasa i istoričara Stivena Snobelena, koji su rekonstruisali istoriju pivske čaše koristeći pisma, rodoslovne podatke, porodične testamente, časopise, novine i pesme.

Njihovo istraživanje sugeriše da je Njutn pio pivo umereno, a čaša je više simbolizovala njegovu upotrebu tog napitka u njegovom naučnom radu.

Drvenu čašu Njutn je poklonio svom cimeru i povremenom laboratorijskom asistentu Džonu Vikinsu, koji je sa njim živeo 20 godina.

Čaša je pronađena među drugim Njutnovim stvarima u njegovom domu na Triniti koledžu u Kembridžu.

Njihovo istraživanje takođe ističe Njutnove eksperimente sa pivom, uključujući proučavanje fermentacije.

O tome koliko je Njutn pio malo se zna.

Prema rečima njegovog asistenta Njutn je pio pivo uz obroke, ali umereno.

(Telegraf.rs/Tanjug)