Ubacio kameru u rupu na Antarktiku i pokazao šta je snimio, video "šuri": Milioni ga pogledali, ovo je uhvatio

I. N.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Jedan od najzanimljivijih video snimaka, koji je objavljen pre više od dve godine, ponovo "šuri" na TikToku. Viralni snimak, koji je prikupio više od 22 miliona pregleda, otkriva prizore koji bi retki imali priliku da vide uživo, a prikazuje fascinantno istraživanje ledene dubine Antarktika.

Video je podelio doktorant Ostin Karter, poznat po svojim objavama o boravku na najjužnijem kontinentu. Naime, Karter je na Antarktiku proveo 75 dana. S obzirom na to da je reč o najmanje istraženom kontinentu, svaka nova informacija iz tog područja izaziva veliku znatiželju naučnika, ali i javnosti.

U snimku je Karter prikazao rupu duboku 93 metra, koju je sam izdubio u ledu, na području Alan Hils, jednoj od retkih površina bez leda, gde je pronađen i najstariji led na Zemlji. Međutim, cilj istraživača je otići još dublje, kako bi došli do starijih slojeva leda i stekli bolji uvid u klimatski sistem naše planete.

Šta bi se moglo skrivati u tolikoj ledenoj dubini? Mogući odgovori uključuju fosile nepoznatih vrsta, retke materijale, pa čak i potencijalno opasne bakterije koje su hiljadama godina bile zarobljene u ledu. Kako bi otkrio barem deo tajni, Karter i njegov tim iz Centra za istraživanje starog leda (COLDEX) odlučili su da spuste kameru u rupu.

Snimak prikazuje kameru kako ubrzava dok je gravitacija povlači prema dnu ledene cevi, stvarajući dojam putovanja kroz neobični ledeni tunel. Na samom dnu dočekuje je snežni pokrivač, ispod kojeg se, prema istraživaču, nalazi stena - tačka do koje su došli bušenjem. Reakcije tiktokera bile su raznolike - od fascinacije do nelagode.

"Led star 2.7 miliona godina? Čini se da je jako dobro očuvan. Možda bi ga trebalo poslužiti s čašom 50 godina starog viskija", napisao je jedan korisnik. Drugi je priznao: "Čim je kamera ušla unutra, osetio sam napad panike i morao sam da se podsetim da je to samo video".

Nije on jedini kom je snimak bio strašan.

"Iskreno, ovo mi je bilo prilično zastrašujuće", napisao je treći.

Naučnici iz COLDEX-a i sličnih istraživačkih timova analiziraju uzorke leda iz velikih dubina kako bi bolje razumeli klimatsku prošlost Zemlje, piše Index. Proučavanjem drevnih ledenih slojeva mogu doći do ključnih podataka o klimatskim promenama i uslovima na našoj planeti pre miliona godina. Otkriće ovakvih slojeva leda daje naučnicima priliku da zavire u prošlost i možda pronađu odgovore na neka od ključnih pitanja o razvoju Zemljine klime. Hoće li dalja istraživanja otkriti još starije i nepoznate slojeve, ostaje da se vidi.

(Telegraf.rs)