Skrivena pretnja kostima: Da li je moguće sprečiti osteoporozu?
Vitamin D igra glavnu ulogu u izgradnji i održavanju zdravlja kostiju, ali deluje i direktno na imunološki odgovor organizma. Naše telo proizvodi ovaj vitamin pri izlaganju sunčevoj svetlosti, ali takođe ga unosimo i putem hrane. Međutim proizvodnja vitamina D može se smanjiti ili u potpunosti izostati tokom zimskih meseci. Ozbiljan nedostatak vitamina D dovodi do nedovoljne mineralizacije kostiju, što dovodi do osteoporoze kod odraslih upozorava dr Snežana Baltić, specijalista interne medicine, subspecijalista reumatologije.
Osteoporoza je poremećaj gubitka koštane mase. Dovodi do povećanog rizika od preloma kostiju i to najčešće kuka i kičmenih pršljenova, ili neke druge kosti koja trpi veliko opterećenje. Smatra se „tihom bolešću“ jer nema primetnih simptoma sve dok se ne javi prelom kostiju. Najvećem riziku su izložene žene, naročito one sa niskom telesnom težinom. U grupu visokorizičnih spadaju i pušači, osobe koje preterano koriste alkohol, osobe sa istorijom preloma i nekim bolestima, uključujući reumatoidni artritis, dijabetes i bolesti paratiroidne žlezde.
Kako se grade kosti?
Efekti vitamina D i kalcijuma na sveukupno zdravlje kostiju i prevenciju osteoporoze su odavno potvrđeni: kalcijum je taj koji kostima daje čvrstinu i čini ih otpornim na prelome, a vitamin D omogućava preuzimanje kalcijuma iz creva i njegovo iskorišćavanje. Dugo se smatralo da je to dovoljno za pravilnu izgradnju, ali novija istraživanja govore suprotno.
Nakon ulaska u krv, kalcijum dospeva do kostiju, ali da bi se i ugradio u kosti neophodan je vitamin K2. U nedostatku vitamina K2, kalcijum se ne ugrađuje u kosti, ma koliko ga uzimali. Umesto toga, kalcijum odlazi u meka tkiva kao što su zglobovi, bubrezi, dojke i krvni sudovi. Posledice su dvostruke: porozne kosti podložne prelomima i naslage kalcijuma koje remete funkciju zglobova i drugih tkiva.
Kako vitamin K2 utiče na mineralizaciju kostiju?
Najnovija istraživanja su u potpunosti rasvetlila mehanizam izgradnje kostiju: protein zadužen za ugradnju kalcijuma u kost, tzv. osteokalcin, je taj koji “otključava kosti” za ulazak kalcijuma. Međutim, ovaj protein postaje aktivan i tek u prisustvu vitamina K2 i može vršiti svoju funkciju.
Drugim rečima, bez vitamina K2 kalcijum ostaje nedostupan našim kostima iako smo ga uneli dovoljno. Brojna klinička ispitivanja su to i potvrdila: vitamin K2 sprečava gubitak koštane mase, dok u nekim slučajevima čak i povećava koštanu masu kod osoba s osteoporozom.
Prikupljeni dokazi iz sedam japanskih ispitivanja pokazuju da suplementacija vitaminom K2 dovodi do smanjenja preloma kičmenih pršljenova od 60 procenata, kao i smanjenja preloma kuka i drugih preloma do 80 procenata. Druge studije su pokazale i da dodatak vitamina K2 omogućava efikasniju upotrebu vitamina D i smanjuje učestalost osteoporoze i do 25 procenata.
Ključna funkcija vitamina K2 je da "zgrabi" i ugradi kalcijum u kosti i u isto vreme "zaključa" meka tkiva i spreči ulazak kalcijuma. Znači, Vitamin K2 pomaže da se održi gustina kostiju istovremeno štiteći opasnih naslaga kalcijuma.
Vitamini K2 i D3, zajedno deluju i postižu maksimalan efekat samo kada se uzimaju zajedno.
Oni su kao delovi slagalice, tj. mehanizam koji ne funkcioniše kada neki od elemenata nedostaje.
Kombinovanjem vitamina K2 i D3, koji deluju u sinergiji, ukupan rezultat je daleko superiorniji nego njihova pojedinačna upotreba.
Zbog toga preporučujem K2D3® VIVA preparat koji sadrži najbolje iskoristljiv oblik vitamina K2-MK7, kao i 2000 IJ vitamina D3 u jednoj soft gel kapsuli. Soft gel kapsula omogućava da naš organizam lakše preuzme unete vitamine, a mi možemo biti sigurni da će oni pravilno biti iskorišćeni – za jake kosti i vitalne zglobove, ali i za očuvanje kardiovaskularnog zdravlja.
(Telegraf.rs/PR)