Da li znate poreklo izraza "keva" i "ćale"? Mnogi misle da imaju pogrdno značenje, ali je istina drugačija

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto:Pixabay

Izrazi “ćale” i “keva” često se mogu čuti u žargonskom oslovljavanju roditelja. Ipak, mnogi smatraju da su previše grube i da umanjuju ozbiljnost, toplinu reči “majka” i “otac”.

U zavisnosti od konteksta i načina na koji se koriste, žargonski izrazi mogu imati šaljiv ili prisniji ton, mada se mame često ljute kada ih naslednici oslovljavaju sa “kevo”.

Postoji više teorija

Dugo se mislilo da ovi izrazi imaju pogrdno, odnosno uvredljivo značenje, ali je istina potpuno drugačija.

Postoji više teorija o poreklu izraza “ćale” i “keva”, a čime se pozabavila i Instagram stranica “Poreklo reči”.

Prema prvoj teoriji, “keva” se povezuje sa šatrovačkim govorom. Navodi se da je izraz nastao od starije reči “kevac”, koja je zabeležena u Vukovom rečniku i označava “oca”.

Prema ovom tumačenju, “kevac” je izvedenica od albanske reči “Shkje”, što znači Srbin, koja je potom prilagođenja u “čkevac”, a zatim skraćena u “kevac”.

Kasnije je došlo do promene značenja, pa je “keva” počela da označava majku.

Izvrnuta interpretacija

Prema drugoj teoriji, “keva” predstavlja izvrnutu interpretaciju reči “ne’kev” koja je u jeziku Jevreja Sefarda sa Dorćola označavala majku.

Ova jedinstvena etnička zajednica, koja je živela u starom delu Beograda, i tu ostavila dubok trag, potpuno je nestala tokom okupacije u nacističke Drugom svetskom ratu.

Kada je reč o izrazu “ćale”, teorija glasi da je nastala kao skraćenica od “ćaća” (otac), karakterističnog za Dalmaciju i Liku.

(Telegraf.rs)