Ovo jezero privlači turiste iz celog sveta, ali krije mračnu tajnu: Gotovo sve što dotakne pretvara u kamen

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Shutterstock

Natron je slano jezero koje se nalazi u severnoj Tanzaniji, u blizini granice s Kenijom, a smatra se jednim od najnegostoljubivijih na svetu.

Ime je dobilo po supstanci koju sadrži - natronu, mešavini natrijum-karbonata i natrijum-bikarbonata. Alkalnost vode varira od pH 9 do pH 10.5, dok njena temperatura dostiže 60 stepeni Celzijusovih.

Specifičan sastav

Natron nazivaju i “jezero mumija”, zbog onoga što se dešava životinjama koje u njega upadnu. Upravo je to mračna tajna koju krije, a kojoj je vreme posvetio i britanski fotograf Nik Brandt.

On je objavio fotografije ptica i šišmiša koji su upali u jezero i pretvorili se u kamen.

Kako je ovo moguće? Posebno kada znamo da je Natron stalno područje uzgajanja velikog broja flamingosa, dok u vodi živi endemska vrsta ribe Tilapia alcalica (Alcolapia alcalica).

Stručnjaci objašnjavaju da stvorenja koja nisu naviknuta da specifični sastav jezera (dubokog tri metra) upadaju u njega, nakon čega njihovo telo - odnosno kostur, skupljaju natrijum-karbonat.

Lešine na obali

Ova supstanca, koja se koristila za mumifikaciju u drevnom Egiptu, sprečava raspadanje tela. Kako se nivo jezera smanjuje, lešine izlaze na obalu u neverovatno očuvanom stanju.

Nik Brandt ih je slikao, a fotografije su objavljene u knjizi “Preko ukradene zemlje”.

Treba istaći da se nadomak jezera nalazi vulkan Ol Doinjo Lengai koji izliva natro-karbonatite u vodu (umesto silikata), prenosi LadBible.

Jezero svake godine obilaze turisti iz čitavog sveta, a savetuje se da izbegavate kupanje u njemu zbog mogućih opekotina. Takođe, voda može biti opasna ako je pijete zbog hemikalije koja oštećuje ćelije i nervni sistem.

(Telegraf.rs)