Invazivna vrsta preuzima severnu Italiju, ima ih na hiljade: U toku je borba protiv predatora
Ibisi je naziv za 26 vrsta dugonogih močvarnih ptica koje obično žive u toplim krajevima sveta. Jedna od vrsta, sveti ibis, bila je obožavana još u vreme drevnog Egipta, odakle je “emigrirala” u Francusku 1700-ih. Danas, međutim, predstavlja pretnju, a posebno u Italiji.
Invazivna vrsta
O čemu se radi? Sveti ibis je stigao od Afrike, preko Francuske do severne Italije, gde je doveo lokalnu floru i faunu u opasnost, prenosi Euronews.
Smatra se invazivnom vrstom koja se razmnožava velikom brzinom, pa su nadležni digli uzbunu. Njihovo prirodno stanište su močvare, a preferiraju da se gnezde na drveću, u vodi ili blizu nje.
“Sveti ibis je počeo masovno da se gnezdi u Bolonji, Modeni, a posebno u Ferari. Ova vrsta ne bi trebalo da postoji u Italiji, a već bi moglo da ih ima na hiljade”, poručuju stručnjaci.
Čime se hrane?
Ova vrsta lovi vodozemce, mlade i jaja drugih ptica, čime se nanosi šteta lokalnom eko-sistemu i ugrožava opstanak autohtonih vrsta.
Pored toga, ibisi se hrane larvama insekata na deponijama za smeće, rizikujući širenje bolesti koje se prenose na pašnjake i farme.
Koliko je poznato, par svetih ibisa donet je u Francusku iz Egipta 1700-ih. Vek kasnije, ova vrsta je primećena u divljini Austrije.
Veruje se da italijanska populacija potiče od migracije ptica iz Francuske ili iz zoološkog vrta “Le Kornel” u Lombardiji, koji je nekada imao svete ibise.
(Telegraf.rs)