Neverovatno otkriće usred pustinje: Nađeni ostaci ajkule stari 9 miliona godina, evo čime se hranila

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia

Naučnici su prikazali javnosti fosil predaka velike bele ajkule, star devet miliona godina, koji je otkriven u užarenoj pustinji peruanskog basena Pisko.

Drevno stvorenje je nekada živelo u vodama južnog Tihog okeana i blisko je povezano sa današnjim morskim predatorom, prenosi Interesting Engineering.

Foto: Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia

Smrtonosne čeljusti

Paleontolozi su iskopali skoro kompletan fosil Cosmopolitodus hastalisa u pustinjskom regionu koji je poznat po sličnim otkrićima u prošlosti.

Ostaci su nađeni otprilike 235 kilometara južno od prestonice Lime, a za neverovatno otkriće su zaslužni stručnjaci Instituta za geologiju i rudarstvo (INGEMMET).

Drevna ajkula je živela tokom epoha Miocen i Pliocen, pre otprilike 23,3 do 2,6 miliona godina. Dostizala je dužinu do sedam metara, sa zubima od 8,9 centimetara, savršenim za žvakanje mesa.

Foto: Foto: ERNESTO BENAVIDES / AFP / Profimedia

Kraj jedne ere

Naučnici su bili oduševljeni očuvanošću fosila, koji je pružio dragocen uvid u anatomiju Cosmopolitodus hastalisa, ali i tragove o ishrani.

Unutar fosilizovanog stomaka su otkriveni ostaci sardina, što sugeriše posebnu naklonost predatora prema malim, masnim ribama. U užarenoj pustinji nađena je i vilica ajkule, zajedno sa velikim, oštrim zubima.

Treba istaći da su slični fosili nađeni i na drugim lokacijama u svetu, a izumiranje drevne ajkule, pre oko milion godina, označilo je kraj jedne ere.

Iako su tačni razlozi nestanka nejasni, veruje se da je krivac druga vrsta ajkule, čime se naglašava značajna uloga evolucije velikih morskih predatora.

(Telegraf.rs)