Redovno vodite decu na pregled u stomatološku ordinaciju

A. V.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Shutterstock

Zdrave navike stiču se još u detinjstvu. Redovne posete stomatologu ne treba da budu bauk, već nešto što je normalno i što se praktikuje. Za očuvanje zdravlja zuba i desni veoma je važna preventiva. Šta ona podrazumeva kada je dečija stomatologija u pitanju? Sledi nekoliko saveta uz pomoć kojih će zubi vašeg mališana biti zdravi i lepi.

Redovni stomatološki preventivni pregledi veoma su važni, kako bi se očuvalo zdravlje zuba i sprečilo širenje karijesa. Privatne stomatološke ordinacije bave se, između ostalog, i dečijom stomatologijom. Pre svega, roditelji treba da usade deci pozitivan stav prema odlasku u stomatološku ordinaciju. Nikada ih ne treba plašiti doktorima i zubarima. Deca ne mogu prirodno da imaju strah od stomatologa, već da ga vremenom steknu. On se može javiti kao rezultat negativnog iskustva. Prvi izazovi se javljaju kada dođe vreme da se vade mlečni zubi. Ukoliko ih adekvatno ne pripremimo na ono što sledi, može da ih iznenadi bol koji se javi. Iskoristite popularnu priču o Zubić vili, kako bi dete lakše podnelo vađenje zuba. Dogovorite se s njim da zubić upakujete u maramicu ili kovertu i da ga ostavite ispod jastuka. Tokom noći, doći će Zubić vila i uzeće zub, a za uzvrat će detetu ostaviti poklon.

Što se tiče najmlađih, potrebno im je usađivati zdrave navike vezano za higijenu zuba od ranog detinjstva. Učite li svoju decu da redovno peru zube? U stomatološkim ordinacijama će im detaljno pokazati kako se pravilno peru zubi, ali to je proces koji zahteva upornost i angažovanje. Pranje zuba na pravilan način, deci brzo dosadi. Nisu motivisana da to revnosno čine. Verovatno vam je poznata situacija u kojoj ih uveče podsećate da operu zube. Ona ponekad pokušaju da izvrdaju, tražeći opravdanje u tome da su umorna. Međutim, kada su važne stvari u pitanju samodisciplina je ključna. Drugi deo priče vezane za decu i njihov odnos prema higijeni zuba i usne duplje ima veze sa tim da li je sprovode pravilno. Kad nauče da redovno peru zube, a da ih vi ne morate na to stalno da ih podsećate, treba da se naviknu na to da ovu ’dosadnu’ obavezu ne skraćuju. Većina dece stavi pastu na četkicu, protrlja zube svega nekoliko puta – čime se proces pranja završava. Ukoliko biste uzeli štopericu i merili, ona bi pokazala svega desetak sekundi u proseku! S obzirom na to da zube treba prati minimum 2 minuta, jasno je koliko je 10 sekundi zanemarljivo malo vremena za pravilno pranje zuba. Rezultat toga je zadržavanje ostataka hrane. Šećer, koga ima u omiljenim slatkišima, je hrana bakterijama koje izazivaju karijes. Kako onda naučiti decu da redovno i pravilno peru zube? Što se tiče držanja četkice i tehnike pranja, to je nešto što će najlakše usvojiti. U stomatološkim ordinacijama postoje modeli zuba u vilici, većih razmera, koji služe za demonstraciju pravilne tehnike pranja zuba. Deci je naročito zanimljivo da posmatraju i slušaju objašnjenja stomatologa u vezi sa tim. Sledeći korak je motivisanje mališana da izdrže 2 minuta kada peru zube.

Električne četkice za pranje zuba mogu da budu od pomoći, pošto su one, same po sebi, veoma zanimljive deci. U prodaji se mogu naći modeli namenjeni deci, koji imaju ugrađen tajmer tako da indikator na dršci promeni boju nakon 2 minuta. Takođe, postoje modeli koji imaju indikator pritiska, kako deca ne bi suviše jako pritiskala zube tokom pranja. I ova uputstva možete naći u stomatološkoj ordinaciji. Jedina mana im je što su skuplje nego obične. Tako da, ako ipak želite da pokušate sa običnim četkicama za zube, treba da primenite drugu strategiju. Dogod se dete ne navikne da samostalno i pravilno pere zube, pravite mu društvo i perite zube zajedno sa njim. Ono će želeti da prekine pranje pre vremena, tako da možete organizovati takmičenje – ko će duže da izdrži. U želji da vas pobedi, praće zube dovoljno dugo.

Veoma bitan savet koji će vam dati u stomatološkoj ordinaciji je da za zdravlje zuba treba ograničiti unos šećera. Ograničenja treba da se odnose na slatkiše, a nikako na voće. Naviknite dete da svoje omiljene čokolade i bombone jede u umerenim količinama. Takođe, sve vreme mu pričajte o tome da slatkiši nisu dobri za zube, te da ih mora redovno prati ako ne želi da se oni pokvare.

Još jedan razlog zbog koga treba voditi dete u stomatološku ordinaciju jeste da se na vreme utvrdi da li je potrebno korigovati zagrižaj i raspored zuba u vilici. Ovim pitanjem bavi se grana stomatologije koja se naziva ortodoncija. Kod većine dece se ispostavi da je preporučljiva ortodontska terapija. Ortodontski aparati se popularno zovu proteze, iako ova reč u stomatologiji ima sasvim drugo značenje. Dele se na mobilne i fiksne proteze. Primena mobilnih ortodontskih aparata ograničena je na dečiji uzrast, dok fiksne sve više nose odrasle osobe. Sve bolje stomatološke ordinacije nude plaćanje ove terapije na veći broj rata, tako da troškovi mogu da se uklope u kućni budžet. Krenite na vreme kod stomatologa i budite uporni do željenog rezultata. Vašu najbolju stomatološku ordinaciju pronađite na sajtu Oglasiko, a Vaše dete će vam jednog dana biti veoma zahvalno.

(Telegraf.rs/PR)