Znate li šta se krije na ovoj fotografiji? Odgovor će vas ostaviti bez teksta

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Ariful Amin/Solent News/Shutters / Shutterstock Editorial / Profimedia

Na prvi pogled, deluje da je neko razbacao gomilu dugmadi, ali je istina sasvim drugačija. Iza ove vizuelne “slagalice” krije se priča o jednom od nastarijih zanata na svetu.

U gradu Bogura (Bangladeš) izrada glinenog posuđa predstavlja način života. U brojnim radionicama pravi se hiljade posuda nedeljno, a radnici moraju da poseduju stpljenje, veštinu i poznaju materijale.

Za šta se koristi?

Jedan od rukovodilaca izrade, Ariful Amin, otkriva kako se dnevno izrađuje više od 2.000 glinenih posuda i ističe da svaka prolazi kroz proces oblikovanja, sušenja i pečenja, pre nego što postane funkcionalna.

Inače, posuđe se najčešće koristi za držanje mladog sira, jednog od omiljenih mlečnih proizvoda u region, prenosi Net.hr.

Foto: Ariful Amin/Solent News/Shutters / Shutterstock Editorial / Profimedia

Proces proizvodnje

Radionice u Boguri ključne su za očuvanje tradicionalnih tehnika obrade gline, a radnici prenose svoje znanje sa generacije na generaciju.

Sve počinje pažljivim odabirom i mešanjem materijala, zatim oblikovanjem na grnčarskom točku, a završava sušenjem na suncu.

Foto: Ariful Amin/Solent News/Shutters / Shutterstock Editorial / Profimedia

Ponos zajednice

Ovaj zanat nije samo stvar ekonomije, već i ponos zajednice. U vremenu sofisticirane tehnologije, radionice u Boguri dokazuju da tradicionalni načini proizvodnje i dalje imaju svoje mesto i vrednost.

Uz sve veće interesovanje za ručno rađenim proizvodima, glineno posuđe iz ovog grada sve više se traži na međunarodnoj sceni, gde je cenjeno zbog svoje jednostavne lepote i funkcionalnosti.

(Telegraf.rs)