Jedan od najznačajnijih srpskih forenzičara dr Milovan Milovanović počiva na Novom groblju u Beogradu

A. V.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto: Promo/ JKP "Pogrebne usluge" arhiva

Doktor Milovan Milovanović rođen je u Negotinu 3.9.1884. godine kao jedanaesto dete Jevrosime i Dimitrija Milovanovića. Studirao je medicinu u Beču od 1905. godine, gde je i diplomirao 1910. godine. Po povratku u zemlju, Milovanovićevu zainteresovanost za sudsku medicinu primetio šef Prosekture dr Eduard Mihel jedan od najobrazovanijih lekara svog vremena i začetnik patologije, sudske medicine i mikrobiologije u Srbiji.

Na predlog dr Eduarda Mihela Milovanović je angažovan je i postavljen je za sekundarnog lekara Prosekture Opšte državne bolnice u Beogradu. Milovanović se tokom 1911. i 1912. godine usavršavao se u bečkom Institutu za patologiju, da bi se tokom 1920. ponovo vratio u Beč na specijalizaciju iz patološke anatomije i sudske medicine. Učestvovao je u svim ratovima od 1912 – 1918. godine. U Prvom svetskom ratu odveden je u zarobljeništvo, a u Drugom svetskom ratu odbio je da potpiše okupatorov Apel srpskom narodu a 1943. godine je odbio da učestvuje u istraživanju Katinjskog masakra koje je organizovala vlada Trećeg Rajha.

Po završetku Prvog svetskog rata, od 1919. godine, postavljen je za šefa Prosekture u Opštoj državnoj bolnici. Vanredni profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu, postao je 1923. godine, a u zvanje redovnog naimenovan je 1933. godine. Bio je predsednik Glavnog sanitetskog saveta, a potom i predsednik Sudsko-medicinskog odbora Medicinskog fakulteta.

Poseban doprinos prof. dr Milovanovića je pokretanje inicijative za osnivanje, kao i izrada plana za zidanje, Sudsko-medicinskog zavoda u Beogradu. Kao osnivač Sudsko-medicinskog zavoda, danas Instituta za sudsku medicinu, bio je i njegov prvi upravnik. Zaslužan je za Zbirku muzejskih preparata dr Eduarda Mihela, koju je Milovanović tokom niza godina predano popunjavao oformivši muzej veoma bogatog i raznovrsnog fonda koji postoji i danas. Milovan Milovanović je tokom svoje akademske karijere postavio osnove sudske medicine napisavši i prve udžbenike iz sudske medicine u Srbiji. Među udžbenicima koje je objavio, a čija aktuelnost nije umanjena ni danas, izdvajaju se Obdukciona tehnika (1922), Sudska medicina (1926) i Samoubistvo (1929).

Dr Milovan Milovanović radio je na obdukciji čuvene beogradske milionerke Drage Mitrićević, međutim, nalazi obdukcije te 1933. godine nisu objavljeni javnosti, a odgovorni za ovo ubistvo nikada nisu pronađeni. Radio je i na rešavanju slučaja ubistva Marije Krec služavke rumunskog porekla u Rankeovoj ulici koji je te 1931. godine punio stubce tadašnje štampe. Među slučajevima se izdvajao i slučaj Cvetka Đorđevića koji se nehotično otrovao košticama trešanja i mnogi drugislučaj nađenog tela odrubljene glave na šinama 1931. godine.

Ovaj istaknuti vizionar i naučnik u nastupu duševne depresije oduzeo je sebi život 1948. godine, ostavivši za sobom velika dela za buduća pokoljenja. Na kraju testamenta naveo je da ne želi uobičajene komemoracije, govore, nekrologe, vence, a izvršiocima je zahvalio za sve ljubaznosti. Institut (Katedra) za sudsku medicinu (Deligradska 31) u znak sećanja na svog osnivača nosi ime Milovana Milovanovića. Milovanovićev udžbenik Sudska medicina još uvek se koristi kao udžbenik za studente Medicinskog fakulteta u Beogradu, na predmetu Sudska medicina.

Dugo se smatralo da nema groba dr Milovana Milovanovića, u stvari, nije se znalo da je on počiva na Novom groblju u Beogradu u parceli br. 39, grobnom mestu br. 58, uz svoju sestru Milku Jovanović i njenog supruga Iliju Jovanovića. Imajući u vidu značaj ovog velikog naučnika, profesora i forenzičara zaboravljen, JKP "Pogrebne usluge" Beograd je oboreni spomenik je 2020. godine podiglo i saniralo, slova su pojačana, a spomenik i grobno mesto dobili su novi sjaj. Stručni tim arhitekata, inženjera i vrsnih kamenorezaca iz JKP Pogrebne usluge projektuje i izrađuje nadgrobne spomenike po najvišim standardima kamenorezačke delatnosti, usklađujući želje, kvalitet i cenu.

Širok izbor već gotovih modela spomenika u raznim vrstama kamena uvek se može naći u ponudi Kamenorezačke radionice. JKP "Pogrebne usluge" Beograd kao posebnu pogodnost nudi 5% popusta na kamen za izradu spomenika za plaćanje ukupnog iznosa računa u celosti. Odloženo plaćanje računa na 6 rata: čekovima građana i korisnicima kartice Banka Poštanska štedionica. Popust od 5% na senior karticu na izradu novih spomenika nakon prve sahrane u roku od 6 meseci od datuma sahrane preminulog korisnika senior kartice.

(Telegraf.rs/PR)