Naučnik živeo 100 dana pod vodom i oborio Ginisov rekord: Sada otkriva šta se dogodilo s njegovim telom

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Paul Hennessy / AFP / Profimedia

Nedavno smo pisali o vazduhoplovnom inženjeru, Rudigeru Kohu (59), koji pokušava da obori Ginisov rekord za najduže vreme provedeno u podvodnom staništu.

Njegov cilj je da živi i radi pod vodom više od 100 dana i tako obori rekord koji drži profesor Džozef Dituri sa Univerziteta Južna Florida.

Misija "Neptun 100"

Džozef Dituri, poznat i kao Dr Deep Sea, započeo je eksperiment 1. marta prošle godine, jer je želeo da vidi koje su granice ljudskog tela u ekstremnim uslovima. Uz to, testirao je medicinsku tehnologiju koja bi u budućnosti mogla da spreči razvoj bolesti kod ljudi, prenosi LadBible.

Penzionisani komandant američke mornarice je boravio u podvodnom staništu od 10 kvadrata, a njegova misija nosila je naziv “Neptun 100”.

"Važnost očuvanja okeana"

Reč je o dugoročnoj studiji koja se bavi fiziološkim i psihološkim efektima pritiska na ljudsko telo i koristi “jedinstvenost misije i lokacije kako bi se povećala svest o aktuelnim istraživanjima mora i važnosti očuvanja okeana”.

Pošto je uspešno okončao eksperiment i postavio novi Ginisov rekord (stari je iznosio 74 dana), Dituri je tvrdio da ga je iskustvo pod vodom “podmladilo”.

Uticaj na zdravlje

On je pažljivo pratio kako je pritisak uticao da telo, a navodi da se njegovo zdravlje “popravilo u mnogo oblasti”.

Kazao je da ima 10 puta više matičnih ćelija nego na početku istraživanja. Drugi korisni efekti boravka u dubokom moru bili su 60-66 odsto dubokog REM sna noću, smanjeni holesterol, dok su markeri inflamacije bili prepolovljeni.

(Telegraf.rs)