Kakav je smeštaj u staračkim domovima

A. V.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Shutterstock

Privatni domovi za stare nude smeštaj različitog kvaliteta. Osnovna podela je u vezi sa vrstom sobe koju će korisnik imati, tj. da li je reč o zajedničkoj ili zasebnoj sobi u domu. Deljene sobe su veće površine ali imaju dva ili više kreveta, dok zasebne sobe mogu biti jednokrevetne ili nešto skuplji apartmani.

Na cenu i kvalitet smeštaja koji nude domovi za stare utiče i izgled i opremljenost zajedničkog prostora, koji je namenjen svim korisnicima. Praktično, najveći deo dana se provodi u ovim prostorijama, pa je stoga veoma značajno koliko su one velike, kako izgledaju i kakva je atmosfera u njima.

Pošto su savremeni privatni starački domovi napravili otklon od nekadašnjih gerontoloških centara, tj. umesto da izgledaju kao sterilne zdravstvene ustanove oni su sada poput kuća jedne višečlane porodice. Dnevni boravak je centralno mesto okupljanja i boravka korisnika tokom čitavog dana. Neki starački domovi, koji imaju više od jednog sprata, tj. nivoa, mogu imati više dnevnih boravaka – na svakom spratu po jedan. Svakako, ove prostorije treba da imaju dovoljno mesta za sve korisnike doma kojima su namenjene. Obično su opremljene garniturama za sedenje, a kako bi što više korisnika moglo da se okupi i druži tu su često veoma velike ugaone garniture. Ispred je televizor što većeg formata, za zajedničko gledanje serija, filmova i omiljenih emisija. Salon ili dnevni boravak staračkog doma treba da ima i klub garniture sa stolovima, gde se korisnici mogu družiti, razgovarati, igrati društvene igre.

Prilikom obilaska domova za stare primetićete kakav je nameštaj, da li je nov i da li su saloni bogato i luksuzno opremljeni. Da li su zidovi dekorisani umetničkim slikama i ima li polica sa knjigama? Sve to utiče na atmosferu i utisak koji stičete. Svima nama prija da boravimo u lepo uređenom prostoru, te stoga nastojimo da i svoje domove uredimo što lepše možemo. Tako je i sa domovima za stare koji su kuća svih njihovih korisnika. Obratite pažnju pri izboru da dnevni boravak bude sa što više prirodnog svetla. Izbegavajte staračke domove koji su mračni u kojima tokom dana nema sunca, bilo zbog položaja u prostoru i strane sveta, ili pak zbog tendencije osoblja da veštački zamračuje prostor zastorima ili roletnama.

Čak i da je dnevni boravak u domu za stare okrenut ka južnoj strani gde nekad ima previše sunca, to nije razlog da se prostor zamračuje, pa čak ni leti. Količina svetlosti može se kontrolisati poluprozirnim zavesama, a što se toplote tiče, trebalo bi da postoji kvalitetna klimatizacija. Usled klimatskih promena leta su sve duža i toplija. Domovi za stare treba da imaju kvalitetne klima uređaje, tako postavljene da nikome ne smetaju, ali da rashlađuju prostor. Na ovome se ne sme štedeti, jer starijim ljudima smeta vrućina više nego mladima. Ne radi se samo o subjektivnom osećaju, već o negativnim posledicama po zdravlje, tako da klima tokom leta mora da radi. Idealno bi bilo da dom za stare ima centralnu klimu koja podjednako rashlađuje svaki kutak a pri tome ne duva nikom na glavu. To je nešto poput onoga što postoji u velikim tržnim centrima. Prijatno nam je kad tu boravimo, nije ni pretoplo, ni previše hladno, a ne osetimo iz kog pravca dolazi hladan vazduh.

Kao što je za staračke domove važno dobro rashlađivanje leti, bitno je i kakvo grejanje je tokom zime. Starije osobe imaju slabiju cirkulaciju, te je neophodno da prostor bude dobro zagrejan kad je hladno. Takođe, važno je da se uvek održava optimalna temperatura. Idealno bi bilo da starački dom ima alternativu u slučaju kvarova sistema grejanja. Na primer, ukoliko je priključen na centralnu daljinsko grejanje, dešava se da pukne cev i da ono ne radi dan ili dva tokom hladnih zimskih dana. U tim slučajevima u stanovima se grejemo grejalicama i klima uređajima, ali za starački dom to nije rešenje. Stoga je bolje da postoji ili rezervna varijanta ili da dom za stare ima sopstveno centralno grejanje sa kotlom koji koristi onu vrstu goriva koje je uvek lako dostupno.

Što se opremljenosti soba tiče, u staračkim domovima one imaju nove krevete sa ormarima za lične stvari i komodama pored kreveta, tj. noćnim ormarićima. Zasebne sobe mogu imati sopstveni televizor. Ukoliko tražite smeštaj za vama blisku osobu iz porodice koja uživa u gledanju televizije i nije puno društvena, dobro bi bilo da pronađete jednokrevetnu koja vam cenovno odgovara. Naime, ove sobe su skuplje od dvokrevetnih i trokrevetnih, ali ako uporedite cene više domova za stare, možete pronaći neku odgovarajuću. Takođe, zahtevajte da donesete televizor ukoliko on već ne postoji u sobi. Jednostavno, birajte starački dom prema potrebama i afinitetima budućeg korisnika.

Da biste što lakše došli do doma za stare koji zadovoljava ove ili neke vama bitne uslove, pogledajte usluge svih njih na veb-sajtu Oglasiko i odatle krenite u pravljenje uže selekcije. Tu možete saznati sve informacije o boljim staračkim domovima. Pogledajte cene smeštaja u različitim sobama, slike prostora, detaljan opis usluga. Imajte na umu da je na prvom mestu zdravstveno zbrinjavanje i da to treba da bude primarno. Međutim, dom za stare treba da bude i lepo opremljeno i prijatno mesto u kome je boravak ugodan. Obratite pažnju i na veličinu i kvalitet dvorišta, pošto je to jedini spoljašnji prostor po kome se korisnici doma šetaju. Stoga je dobro da je dvorište staračkog doma što veće, čak da prerasta u park. Tu treba da postoje stolice i stolovi za sedenje i klupe, jer to omogućava da se po lepom vremenu što više boravi napolju.

(Telegraf.rs/PR)