Ovo je najudaljenije ostrvo sveta: Okovano je večnim ledom, a decenijama krije veliku misteriju

S. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.
Foto: Scubazoo / Alamy / Profimedia

Ako zaista želite da pobegnete od civilizacije, ostrvo Buve je pravo mesto.

Ovo vulkansko ostrvo u Atlantskom okeanu nalazi se skoro 2600 kilometara od najbližeg (naseljenog) kopna, a jedini način da stignete do njega je na ekspedicijskom brodu.

Ovo ostrvo predstavlja raj za hiljade pingvina, jer kolosalni glečer prekriva 93% njegove površine. Tu su orke i grbavi kitovi koji “patroliraju” vodama uz obalu, kao i foke i različite vrste ptica.

U njegovom centru je neaktivni vulkan, ispunjen ledom, prenosi Daily Mail.

Ljudi su vremenom izgradili nekoliko mesta za sletanje helikoptera, a jedno se nalazi na severozapadnoj obali. Vreme je izuzetno nepredvidivo, a ima i zemljotresa.

Ostrvo je otkrio francuski istraživač Žan Buve, 1. januara 1739, ali se nije iskrcao, niti uspeo tačno da ucrta koordinate.

Tek 1808, Britanac Džejms Lindsaj, kapetan kitolovca “Svan”, bio je prvi moreplovac koji je tačno zabeležio položaj ostrva, iako nije pristajao uz obalu.

Prvo uspešno iskrcavanje je zabeleženo decembra 1822, kada je kapetan Benjamin Morel pristao da uhvati nekoliko foka.

Kapetan Džordž Noris iskrcao se nekoliko godina kasnije i preuzeo ga u korist britanske krune.

Posada iz Norveške boravila je na kopnu mesec dana, tokom 1927, a godinu kasnije Britanija se odrekla prava na ostrvo u korist ove države.

Norvežani su 1996. izgradili istraživačku stanicu na severozapadnoj obali. Tamo proučavaju debeli sloj leda i vremenske prilike da bi dobili naznake o budućem toku klimatskih promena.

Najintrigantniji deo istorije ostrva Buve odnosi se na april 1964, kada je posada iz Južne Afrike u jednoj maloj laguni pronašla čamac za spasavanje.

“Pitali smo se kakva drama stoji iza tajanstvenog otkrića”, napisao je član Alan Kraford.

Da stvar bude čudnija, na čamcu nije bilo oznaka države porekla, niti proizvođača. Stotinjak metara dalje nađena su vesla.

“Bili smo uvereni da su ih za sobom ostavili preživeli s nekog brodoloma, ali u kratkoj potrazi nismo nikoga pronašli", piše Kraford.

I danas se spekuliše kako je čamac završio na ostrvu Buve. Jedna od verzija glasi da je pripadao sovjetskim mornarima - sa jednog od kitolovaca, koji su pristali na obalu kada se vreme naglo pogoršalo.

Ostali su zarobljeni sve dok, nekoliko dana kasnije, nisu izvučeni helikopterom. Ako je ovo istina, verovatno je sačuvana negde duboko u sovjetskim arhivima.

(Telegraf.rs)