Šok rudara na istoku Rusije: Tražili zlato, pa pronašli ostatke zveri koja je izumrla pre 10.000 godina
Ovo područje je i danas, u velikoj meri, prekriveno permafrostom
Runasti nosorog (Coelodonta antiquitatis) je izumrla vrsta koja je nastanjivala severne stepe Evroazije, Sibira i Mongolske nizije tokom pleistocena.
Bili su na vrhuncu jako davno i o njima se malo zna. Zato je vest o pronalasku zamrznutih ostataka u region Kolimi na dalekom istoku Rusije prava senzacija.
Na društvenim mrežama kruže fotografije rudara koji su u tundri, tragajući za zlatom, pronašli očuvane ostatke runastog nosoroga, prenosi Metro.
Vidimo mumificirano telo i rog, a sačuvani su zahvaljujući niskim temperaturama. Ovaj region je i danas, u velikoj meri, prekriven permafrostom.
Podsećamo, u ovoj oblasti su i ranije otkrivani ostaci životinja koje su nekada dominirale, poput bizona ili pećinskog lava.
Lokalni mediji prenose da su rudari bili iznenađeni i oduševljeni kada su buldožerom iskopali zemlju, a potom shvatili šta imaju pred sobom.
Odrasle jedinke runastih nosoroga dostizale su dužinu od 3,7 metara, a visinu od dva metra. Imale su dva roga, čeoni i znatno duži nazalni. Telo im je bilo prekriveno dugo, gustom dlakom crvenkasto-braon boje.
Za razliku od drugih pleistocenskih krupnih biljojeda, nikada nisu prešli preko Beringovog kopnenog mosta i naselili severnoamerički kontinent.
Pretpostavlja se da je razlog mala količina hrane i nedostatak pogodnog staništa. Predstavnici ove vrste nestaju krajem poslednjeg glacijala, pre nekih 10.000 godina.
(Telegraf.rs)