IUCN: Pirinejski ris više nije ugrožena vrsta

A. G.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Broj odraslih jedinki 2001. godine iznosio je 62, a 2022. godine 648. Mladih i odraslih risova, procenjuje se, sada ima više od 2.000.

Foto: Profimedia/Zuma Press/Jorge Sanz

Jedna od najređih mačaka na svetu, Pirinejski ris, više nije klasifikovan kao ugrožen, saopštila je Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN), piše BBC.

IUCN, koji vrste svrstava u različite kategorije prema nivou rizika s kojima se suočavaju na "crvenom popisu", prebacio je Pirenejskog risa s popisa "ugrožene vrste" na "ranjivu".

Broj odraslih jedinki 2001. godine iznosio je 62, a 2022. godine 648. Mladih i odraslih risova, procenjuje se, sada ima više od 2.000.

Ova vrsta divlje mačke, inače, živi na području Španije i Portugalije. Nekada su ti risovi živeli na celom Pirinejskom poluostrvu, ali 1960-ih godina broj jedinki drastično je opao. Zbog gubitka staništa i krivolova, vrsta je došla na ivicu izumiranja.

Važnu ulogu u spašavanju od izumiranja odigrali su programi za oslobađanje stotina risova iz zatočeništva, kao i obnavljanje šikara i šuma. Koordinator odgovoran za vođenje akcije očuvanja Fransisko Havijer Salkedo Ortis opisao ju je kao "najveći oporavak mačje vrste ikad".

Ortis je rekao da ima još "puno posla" kako bi se osiguralo da životinje prežive i da se vrsta oporavi.

Utemeljen 1964. godine, IUCN-ov crveni popis ugroženih vrsta razvio se u svetski najopsežniji izvor informacija o globalnom statusu očuvanosti životinjskih i biljnih vrsta.

(Telegraf.rs/Tanjug)