To što ste stariji ne znači da ste i pametniji: Ova naučna studija neće se svima dopasti
"Da li i koliko su pojedinci mudri zavisi od kombinacije životnih iskustava, intrapersonalnih i interpersonalnih resursa", kaže dr Džudit Gluk
Književnik Oskar Vajld jednom je rekao “da sa godinama dolazi mudrost“. Ipak, naučna istraživanja sugerišu da to možda nije tačno.
Psiholog Džudit Gluk sa Univerziteta u Klagenfurtu proučavala je “vezu između starosti i mudrosti” i došla do zanimljivih zaključaka.
Ona smatra da “statistički odnos između mudrosti i životnog doba nije jak“, uprkos uobičajenim pretpostavkama i prikazima u popularnoj kulturi.
Bilo da se radi o Gandalfu iz “Gospodara prstenova”, Dambldoru iz ”Harija Potera” ili Obi-Van Kenobiju iz ”Ratova zvezda”, mudri likovi u filmovima najčešće su stari stotinama godina.
“Iako može i često dolazi sa godinama, starenje nije dovoljno da vas učini mudrijim”, poručuje dr Gluk.
Popularna kultura prikazuje starije muškarce i žene kao mudre, ali je pitanje šta tačno dovodi do toga.
“Starenje i gomilanje životnih iskustava nisu dovoljni da postanete mudri“, objasnila je Glukova u svom radu, objavljenom u žurnalu “Current Opinion in Psychology”.
Ona dodaje da je za mudrost potrebno nešto više, prenosi Daily Mail.
“Da li i koliko su pojedinci mudri zavisi od kombinacije životnih iskustava, intrapersonalnih i interpersonalnih resursa. Akumulirano životno iskustvo je osnova, ali nisu svi mudri pojedinci stari, a mnogi stari pojedinci nisu posebno mudri”, ističe Glukova.
Način na koji ljudi razmišljaju o životnim iskustvima i šta im omogućavaju može biti presudno za “razvoj mudrosti”.
Prema najnovijoj studiji, karakteristike mudrosti uključuju saosećanje (sposobnost da se saosećate s nekim ko pati) i samoprevazilaženje, opisano kao brisanje “ličnih granica” u duhovnom smislu.
“Mudrost je i resurs za suočavanje s izazovima, kao što je usamljenost, posebno u kasnim godinama”, kaže dr Glik.
S druge strane, mudrost može da opada sa godinama, jer neke od njenih komponenti “slabe”, kao što je sposobnost da se razumeju složeni problemi ili da se regulišu emocije u stresnim situacijama.
(Telegraf.rs)