Zabrinjavajuće otkriće u pećini koja je 30 godina bila zatvorena: Ovo niko nije očekivao

S. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Podzemni sistem je zatvoren iz bezbednosnih razloga nakon poplava 1993. godine

Tim naučnika sa Univerziteta Sent Luis istraživao je pećinski sistem u državi Misuri i naišao na zabrinjavajuće otkriće.

Ono što posebno buni, jeste činjenica da je Klif pećina bila zatvorena za javnost unazad 30 godina, i niko joj nije prilazio.

Njihovo otkriće neće ekranizovati holivudski producenti, jer mu manjka “uzbuđenja”, ali je preteće, vrlo toksično i alarmirajuće.

Naime, naučnici su zabeležili visok nivo zagađenja mikroplastikom u pećinskom sistemu koji decenijama nije dostupan ljudima.

Zatvoren je iz bezbednosnih razloga nakon poplava 1993. godine, pa su istraživači morali da obezbede posebne dozvole za vađenje uzoraka vode i sedimenata.

Na svakoj od lokacija pronađeni su antropogena masa (koju proizvodi čovek) i čestice plastike manje od pet milimetara.

Foto: Shutterstock

Zašto je nalaz zabrinjavajući? Otkriće sugeriše da su podzemni sistemi, poput ovog u Misuriju, verovatno kontaminirani ljudskim zagađenjem, čak i u njihovom odsustvu.

Mikroplastika predstavlja rizik za osetljive ekosisteme koji žive pod zemljom, ali i vodene resurse, prenosi Yahoo News.

Iako uznemirujući, rezultati nisu iznenađujući, jer mikroplastika preplavljuje životnu sredinu, potencijalno ugrožavajući ljude i životinje.

Do sada je pronađena na udaljenim lokacijama, poput Arktika, ali i u ljudskim organima.

(Telegraf.rs)