Turisti krišom ušli u "najopasniji grad na svetu": Sada im preti paprena kazna, ali i nešto mnogo gore

Vreme čitanja: oko 1 min.

Priča počinje 1930-ih kada je grupa Australijanaca otkrila da je područje bogato plavim azbestom

Foto: Shutterstock

Grupa turista našla se u živi medijske pažnje pošto se ušunjala u “najopasniji napušteni grad na svetu”, koji je vremenom izbrisan sa mapa.

Reč je o ruralnoj zajednici Vitenum u Zapadnoj Australiji koju je pre nešto više od godinu dana napustio poslednji stanovnik, 80-godišnja Lorejn Tomas.

Vitenum je nekada brojao više od 800 duša, a okružen je sa 50.000 hektara kontaminirane zemlje, što je i bio razlog njegove propasti.

Vlasti su posle odlaska blokirale sve prilaze zajednici, a zaprećeno je i kaznama osobama koje ilegalno uđu u sporno područje.

Da bismo shvatili zašto je Vitenum “najopasniji napušteni grad na svetu” moramo se vratiti u prošlost, tačnije 1930-te, kada je grupa Australijanaca otkrila da je područje bogato plavim azbestom.

Ubrzo su počela masovna iskopavanja ovog materijala koji se koristio za izolaciju mašina, kao sastojak plastičnih i cementnih proizvoda.

Naredne tri decenije, hiljade radnika je dovedeno u Vitenum i okolinu. Međutim, rudnik je zatvoren 1966, jer nije bio dovoljno profitabilan.

Tek kasnije je ustanovljeno da je plavi azbest izuzetno opasan.

Prema procenama nadležnih, više od 2.000 radnika, stanovnika i članova njihovih porodica preminulo je od bolesti povezanih sa azbestom, poput karcinoma pluća, prenosi LadBible.

Pored ovakve istorije, i očiglednog rizika, mnogi turisti ne mogu da odole da posete “grad duhova” u Zapadnoj Australiji.

Ministar Džon Keri je ranije saopštio da je država zatvorila grad kako bi zaustavila osobe koje privlače neobičan krajolik i jeziva tišina nekada užurbanog grada.

Dok vlast pokušava da sruši Vitenum potencijalno smrtonosna jalovina azbesta je razbacana po celoj oblasti, i vreba.

(Telegraf.rs)