Rešena misterija radioaktivnih veprova u Nemačkoj: Nije kriv samo Černobilj, tvrde naučnici

Vreme čitanja: oko 1 min.

Nivo cezijuma u 88% ispitanih uzoraka bio je veći od zakonskog praga u Nemačkoj

Radioaktivni veprovi u Nemačkoj decenijama su zbunjivali naučnike, ali izgleda da je misterija napokon rešena.

Ove životinje obitavaju u Bavarskoj, na jugoistoku države, a njihova tela sadrže visok nivo alkalnog metala cezijum, što je predstavljalo enigmu.

Dugo se verovalo da je prisustvo cezijuma posledica katastrofe u Černobilju, odnosno da su divlje svinje došle u kontakt sa kontaminiranom hranom u prirodi.

Ipak, dok se nivo radioaktivnosti kod drugih životinja vremenom smanjivao, kod veprova je opstajao, prenosi Daily Star.

Ilustracija: Pixabay/Silvia

Najnovije istraživanje ukazuje da nezapamćena nesreća 1986. godine u SSSR-u nije jedini razlog za povećan nivo radioaktivnog cezijuma, već i testiranje nuklearnog oružja sredinom 20. veka.

Radioekolog Feliks Štager i njegove kolege sa Univerziteta Lajbnic analizirali su 48 uzoraka mesa divljih svinja iz 11 regiona Baravske.

Njih su prikupili lovci u periodu između 2019. i 2021. godine.

Računanjem odnosa cezijuma-135 i cezijuma-137 (visok odnos ukazuje na nuklearno oružje, a nizak na reaktore), utvrđeno je da su sprovedena testiranja odgovorna za 12% do 68% kontaminacije.

Foto: Anatolii Stepanov / Zuma Press / Profimedia

Dakle, Černobilj jeste glavni izvor radioaktivnosti, ali je deo uzoraka imao značajan nivo cezijuma od testiranja nuklearnog oružja.

“Studija ilustruje da odluke o sprovođenju atmosferskih nuklearnih testova pre 60-80 godina i dalje utiču na udaljena prirodna okruženja, životinje i izvore ljudske hrane”, zaključuju naučnici.

Nivo radioaktivnog cezijuma u 88% ispitanih uzoraka bio je veći od zakonskog praga u Nemačkoj.

(Telegraf.rs)