"More se u trenutku podiglo za metar i po": Turisti iz Srbije šokirali se pojavom u Hrvatskoj
Okeanograf s Instituta Ruđer Bošković objašnjava da je reč o pojavi koja se u stručnoj terminologiji naziva meteorološki cunami
Društvenim mrežama proširio se snimak koji su zabeležili turisti iz Srbije koji letuju na Kornatima. Za svega 15 sekundi nivo mora u uvali podigao se za gotovo metar i po, a more se prelilo na obalu. Začuđeni turisti pitali su se kako je to moguće bez ikakvog upozorenja i talasa.
Ali, iako mnogi nisu nikad videli ovakvu pojavu, kolokvijalno zvanu "brza plima i oseka" ili šćiga, reč je o ne tako čestoj, ali normalnoj pojavi.
Dr. Ivica Vilibić, okeanograf s Instituta Ruđer Bošković, kaže da se radi o pojavi koja se stručno zove meteorološki cunami.
"Kada u atmosferi dođe do brze promene u vazdušnom pritisku na relativno malom području dolazi do tih promena. Dakle, šćige su slobodne oscilacije koje nastaju u kanalima i zalivima. Jače su izražene u uvalama, pogotovo levkastim" pojasnio je dr. Vilibić za "Jutarnji".
Najpoznatiji primer meteo cunamija zabeležen u Hrvatskoj dogodio se u Veloj Luci 21. juna 1978. godine. Raspon oscilacije nivoa mora dosegao je tada neverojatnih šest metara. Toga dana su se oscilacije nivoa mora mogle videti i u drugim mestima uz hrvatsku obalu, dok je vodeni talas prešao na talijansku stranu nekoliko sati kasnije. More se tada nekoliko puta dizalo i povlačilo poplavivši obalno područje, prodirući u kuće i objekte.
Evo kako je izgledao slučaj koji je šokirao turiste iz Srbije:
(Telegraf.rs)