Bogati Rimljani pre 2.000 godina jeli su i "sirotinjsku hranu": Otkrivena jedinstvena freska u Pompejima

Vreme čitanja: oko 1 min.

Čak su i stari Rimljani voleli ovaj specijalitet.

Foto: Profimedia.rs

Arheolozi u Pompeji saopštili su u utorak da su na drevnoj fresci pronašli preteču moderne pice - ali bez sira i paradajza.

Freska stara 2.000 godina - otkrivena usred polusrušenog zida tokom nedavnih iskopavanja na velikom arheološkom nalazištu - prikazuje srebrni tanjir koji drži okrugli tanki hleb, pored svežeg i sušenog voća kao što su nar i urme i pehar napunjen crnim vinom.

"Ono što je prikazano na zidu drevne pompejske kuće moglo bi da bude daleki predak modernog jela", naveli su stručnjaci u saopštenju.

Razorna vulkanska erupcija Vezuva 79. godine nove ere zatrpala je rimski grad gustim pepelom, skrivajući od pogleda njegova mnoga blaga koja arheolozi nastavljaju da polako iznose na videlo.

Veruje se da se freska odnosi na "gostoljubive poklone" koji se nude gostima, u skladu sa grčkom tradicijom koja datira od 3. do 1. veka pre nove ere i koju su opisali carski pisci iz rimskog doba, uključujući Vergilija i Filostrata.

Direktor Pompeja Gabrijel Cuhtrigel rekao je da novootkrivena freska pokazuje kontrast između "štedljivog i jednostavnog obroka, koji se odnosi na sferu između seljačkog i svetog... i luksuza srebrnih poslužavnika i prefinjenosti umetničkih i književnih predstava."

"Kako da ne pomislimo, u tom pogledu, na picu, takođe rođenu kao 'siromašno' jelo u južnoj Italiji, koja je sada osvojila svet i takođe se služi u restoranima sa zvezdicama", dodao je Cuhtrigel.

Novim iskopavanjima otkriven je atrijum kuće koji je uključivao aneks sa pekarom, delimično istražen krajem 19. veka.

"U radnim prostorijama u blizini peći proteklih nedelja pronađeni su skeleti tri žrtve", rekli su stručnjaci u parku Pompeji.

Arheolozi procenjuju da je 15 do 20 odsto stanovništva Pompeje umrlo u erupciji, uglavnom od toplotnog šoka dok je džinovski oblak gasova i pepela tutnjao kroz grad.

(Telegraf.rs)