Kapetan broda kog su orke dvaput napale kaže da brzo uče: "Nije im trebalo mnogo da unište oba kormila"

Vreme čitanja: oko 2 min.

"Izgleda da su tačno znale šta rade. Ništa drugo nisu dirale", rekao je Den Kriz.

Foto: Tanjug/AP

Kapetan broda kome su orke dva puta napale čamce kaže da uče da budu organizovaniji i brži u svojim napadima.

Den Kriz, jedriličar sa više od 20 godina iskustva u jedrenju, rekao je za "Newsveek" da su ga orke prvi put napale 2020. godine. kao i da je primetio značajne razlike u njihovom ponašanju kada je ponovo napadnut tri godine kasnije, 15. aprila, prenosi insider.com.

"Prvi put smo mogli da ih čujemo kako komuniciraju ispod čamca. Ovaj put su bili tihi i nije im trebalo toliko vremena da unište oba kormila", rekao je Kriz, član posade "Reliance Yacht Managementa", za "Newsveek".

Kriz je rekao i da je poslednji napad bio organizovaniji i brži od onog pre tri godine.

"Izgleda da su tačno znale šta rade. Ništa drugo nisu dirale", rekao je Kriz i dodao da je velika ženka orke jurila za čamcem i "htela da završi posao".

Kriz je rekao da se prvi napad orke koji je doživeo 2020. dogodio dok je plovio kroz Gibraltarski moreuz - istu oblast u kojoj je od 2020. zabeležen porast napada orki na brodove.

"Plovio sam sa svojom posadom za dostavu kroz Gibraltarski moreuz isporučujući jahtu kada sam bio okružen jatom od osam orki,  koje su gurale brod oko sat vremena", rekao je on i dodao da veruje da je "isto jato" odgovorno za napad koji je doživeo u aprilu.

Iako je većina interakcija orki sa plovilima bila bezopasna, zabeležen je porast broja prijavljenih napada kod Španije i Maroka.

Nejasno je šta tera orke da tako nasilno napadaju brodove, a evidentno je da se sve agresivnije ponašaju, pa čak i potapaju čamce.

Neki stručnjaci za morski život rekli su da je traumatizovana orka po imenu Vajt Gledis možda pokrenula trend napada.

Ipak, stručnjaci su upozorili mornare da se ne osvete orkama i savetovali im da ostanu mirni.

"Najbolje je jednostavno ne pokušavati da se mešate u bilo šta što rade, poput druženja ili lova na plen", rekao je Tomas Doniol-Valkroz, morski biolog koji vodi kanadski vladin program za istraživanje kitova.

"Održavajte svoj kurs i brzinu, u suštini ne pravite nikakve nagle promene", rekao je on.

(Telegraf.rs)