Krunisanje kralja Čarlsa donosi Kamen sudbine u Englesku prvi put posle više od 25 godina

Vreme čitanja: oko 1 min.

Kamen je vraćen za stalnu izložbu u Škotskoj 1996. godine, ali je dogovoreno da će biti vraćen u Vestminstersku opatiju tokom budućih ceremonija krunisanja

Foto: RUSSELL CHEYNE / AFP / Profimedia

Drevni simbol škotske monarhije, Kamen sudbine, napustio je Edinburški zamak prvi put za više od 25 godina da bi bio u Londonu na krunisanju britanskog kralja Čarlsa III 6. maja.

Kamen, drevni simbol škotske monarhije, zaplenio je engleski kralj Edvard I krajem 13. veka i odneo ga u Vestminstersku opatiju. Kamen je ostao u Engleskoj 700 godina i bio je deo stolice za krunisanje na kojoj su krunisani kraljevi i kraljice.

Kamen je vraćen za stalnu izložbu u Škotskoj 1996. godine, ali je dogovoreno da će biti vraćen u Vestminstersku opatiju tokom budućih ceremonija krunisanja, podseća Bi-Bi-Si (BBC).

Foto: Russell Cheyne / PA Images / Profimedia

Kamen od crvenog peščara težak je 150 kilograma, a poznat je i kao Skoneov kamen. Kamen je korišćen za krunisanje škotskih kraljeva stotinama godina pre nego što ga je engleski kralj Edvard I oduzeo 1296. godine, tokom ratova za nezavisnost.

Kamen je ostao u Engleskoj stotinama godina, sve do Božića 1950. kada su četiri studenta iz Glazgova provalila u Vestminstersku opatiju i vratila kamen u Škotsku.

Policija Škotske osigurava da kamen bude bezbedno transportovan, a prevoziće se u specijalnom transporteru napravljenom uglavnom od škotskog hrasta. Kamen će biti vraćen u Edinburški zamak u nedeljama nakon krunisanja, pre nego što 2024. godine bude smešten u novom muzeju u Pertu.

(Telegraf.rs/Tanjug)