Ko pogrešno izgovori reč „brusketa“ biće žestoko novčano kažnjen: U Italiji rade na veoma zanimljivom zakonu
Italijanska partija Fratelli d'Italia, iz čijih je redova i premijerka Đorđa Meloni, uvela je u parlament zakon koji bi kriminalizovao pogrešno izgovaranje italijanskih reči i upotrebu anglicizama
Ako Italijani ubuduće pogrešno izgovaraju bruskete ili njoke, to bi moglo dovesti do ozbiljnih kazni.
Ne, nije u pitanju šala. Italijanska partija Fratelli d'Italia, iz čijih je redova i premijerka Đorđa Meloni, uvela je u parlament zakon koji bi kriminalizovao pogrešno izgovaranje italijanskih reči i upotrebu anglicizama.
Poslanik Fabio Rampeli uveo je zakon koji premijerka izričito podržava, prenosi CNN.
Shodno tome, iako se zakon odnosi na sve strane jezike, on je posebno usmeren na anglicizme, odnosno upotrebu engleskih reči, kojima bi se "ponizio i ponizio" italijanski jezik.
Kako se navodi, u novom zakonu će stajati da svako ko ima funkciju u javnoj upravi "mora dobro da vlada italijanskim jezikom, kako pisanim tako i govornim". Zabranjena je upotreba engleskog jezika u zvaničnim dokumentima, uključujući "akronime i nazive" pozicija kompanija.
Pored toga, strane kompanije moraju sastaviti sve interne propise i ugovore o radu na italijanskom jeziku. Takođe, italijanski takođe mora da bude glavni jezik u kompanijama koje zapošljavaju strance koji ne govore italijanski.
U slučaju nepoštovanja, nacrt zakona predlaže kazne od 5.000 do 100.000 evra. Obrazloženje za čudan potez bilo je kratko, ali jasno: "To nije samo hir, upotreba anglicizama ima uticaj na društvo u celini."
Pazi da ne kažeš "bru-schetta"!
Prema predloženom zakonu, ministarstvo kulture bi osnovalo komisiju koja bi se bavila "pravilnom upotrebom italijanskog jezika i njegovim izgovorom" u školama, medijima, trgovini i reklamiranju.
To bi značilo da bi izgovor "bru-schetta" (pogrešan) umesto "bru-sketta" (desno) mogao biti kažnjen.
(Telegraf.rs)