Predsednik Meksika objavio neverovatne fotografije: Veruje da se na njima nalazi mistično biće

Vreme čitanja: oko 1 min.

Prema tradicionalnom verovanju Maja, aluksi su mala, nestašna stvorenja koja naseljavaju šume i polja

Foto: Tanjug/AP

Meksički predsednik Andres Manuel je na svojim nalozima na društvenim mrežama objavio fotografiju na kojoj se vidi, kako kaže, mitološki šumski duh sličan vilenjaku, u mitologiji Maja poznat kao aluks, preneo je RTS.

Lopez Obrador, izgleda da se nije šalio kada je objavio fotografiju "aluksa", nestašnog šumskog duha u folkloru Maja. On je napisao da je fotografiju snimio inženjer pre tri dana, čini se da je aluks, dodajući "Baš je mistično".

Noćna fotografija prikazuje drvo i granu na kojoj se vidi nešto što podseća na kosu i dva sjajna oka.

Lopez Obrador je dugo izražavao poštovanje prema domorodačkim kulturama i verovanjima. Inženjeri i radnici na poluostrvu Jukatan grade turističku železničku rutu koji je predsednikov najdraži projekat.

Prema tradicionalnom verovanju Maja, aluksi su mala, nestašna stvorenja koja naseljavaju šume i polja i sklona su da se poigravaju sa ljudima tako što im, na primer, skrivaju stvari. Prema verovanju, ljudi im ostavljaju male darove kako bi ih umirili.

Mit o aluksu i drugim goblinima tvrdi da su oni nevidljivi, ali da mogu postati vidljivi kako bi plašili ljude. Oni su povezani sa mestima kao što su šume i pećine i imaju običaj da se kreću u potrazi za darovima.

Veruje se da će pozivanjem na njih seljani ostvariti sedam godina dobre žetve i zaštitu svojih njiva i useva. Nakon ovog perioda, moraju da zaključaju aluksa u kuću, jer ako pobegne, počeće da bude agresivan prema ljudima.

Drevna civilizacija Maja dostigla je svoj vrhunac od 300. do 900. godine nove ere na poluostrvu Jukatan i u susednim delovima Centralne Amerike, čiji potomci i dalje naseljavaju ove prostore.

Mnogi nastavljaju da govore jezikom Maja, nose tradicionalnu odeću i čuvaju običaje vezane za hranu, useve, religiju i medicinsku praksu, uprkos tome što su ovaj region pokorili Španci između 1527. i 1546. godine.

Video: Deda Mraz i vilenjaci umesto dostavljanja poklona stavljaju lisice okorelim kriminalcima

(Telegraf.rs)