Otkrivamo istinu o snimku koji je uzburkao Srbiju: Sveštenik pere mošti u vodi, a vernici tom vodom pune flaše
Snimak ovog obreda je u međuvremenu izazvao i polemike, od toga o kakvom se obredu radi, gde je nastao snimak, u okviru koje crkve, zašto se to radi, te su usput usledile i svađe među vernicima koji objašnjavaju značenje obreda sa onima kod kojih ovaj obred izaziva gađenje ili čak i podsmeh
Poslednjih nekoliko dana je po društvenim mrežama počeo da kruži snimak hrišćanskog pravoslavnog obreda - pranja moštiju svetaca i naroda koji potom puni flaše i balone svetom vodom u kojoj su mošti oprane.
Snimak ovog obreda je u međuvremenu izazvao i polemike, od toga o kakvom se obredu radi, gde je nastao snimak, u okviru koje crkve, zašto se to radi, te su usput usledile i svađe među vernicima koji objašnjavaju značenje obreda sa onima kod kojih ovaj obred izaziva gađenje ili čak i podsmeh.
U međuvremenu mi smo uspeli da otkrijemo pozadinu snimka, kao i obreda.
Pre svega reč je o videu koji je star nekoliko godina, najmanje tri, i predstavlja tradicionalni godišnji obred pranja svetih moštiju svetih mučenika Dade, Gavedaja, Kazdoje i Gargala u manastiru Uspenja Gospodnjeg, u selu Ruska Slava koje se nalazi u Rumuniji.
Obred tradicionalno vrši arhiepiskop Ruske staroverske pravoslavne crkve vladika Flavijan Slavski.
Vernici Ruske staroverske pravoslavne crkve žive na području Rumunije, Moldavije i Ukrajine, na koje su se doselili uglavnom tokom 17. i 18. veka bežeći od progona kome su bili izloženi, jer su nastavili da ispovedaju pravoslavlje i žive po starim pravoslavnim običajima, te se nisu složili sa reformom koju je u Rusku pravoslavnu crkvu uveo patrijarh Nikon 1652. godine.
Npr. staroverci se i dalje krste sa 2 prsta, a čin krštenja i dalje obavljaju potpunim potapanjem u vodu, a ne samo polivanjem po glavi.
Zbog toga su proglašeni jereticima i anatemisani iz crkve, pa su morali da beže i nastanili su se ponajviše u prvoj polovini 18. veka u Moldaviji i oblasti Dobrudža u Rumuniji.
Takođe, deo staroveraca koji žive na području Rumunije se još naziva i Lipovani ili Lipovanci i ima ih otprilike oko 100.000. Interesantno je da oni govore arhaičnim ruskim jezikom i da crkvenu službu obavljaju na crkvenoslovenskom.
U Rumuniji su dobili svoju autokefalnost, u okviru koje postoji mitropolija Belokriničke eparhije.
U poslednje dve decenije došlo je do neke vrste zbližavanja Ruske staroverske pravoslavne crkve i Moskovske patrijaršije, koja je između ostalog i priznala RSPC, ali to ne znači da se radi na ponovnom ujedinjenju u jednu crkvu.
(Telegraf.rs)