Da li će Kamila posle smrti kraljice Elizabete naslediti njen svadbeni poklon vredan 6 miliona?

Kraljica je u svojoj kolekciji imala neverovatnu zbirku dragog kamenja, ali njen navodno omiljeni, a verovatno i najvredniji komad nakita jeste broš u obliku cveta, u kojem je savršeni ružičasti dijamant

Foto: Tanjug/AP

Kraljica Elizabeta II preminula je u 96. godini, a vest o njenoj smrti potresla je ceo svet.

Princ Čarls je automatski postao kralj, a pitanje koje se postavlja ima veze sa njegovom suprugom Kamilom.

Naime, kraljica je u svojoj kolekciji imala neverovatnu zbirku dragog kamenja, ali njen navodno omiljeni, a verovatno i najvredniji komad nakita jeste broš u obliku cveta, u kojem je savršeni ružičasti dijamant.

Pitanje koje se postavlja je da li će Kamila naslediti ovaj vredni nakit.

On je otkriven je u rudniku dijamanata Vilijamson u Tanzaniji 1947. godine, a vlasnik rudnika, kanadski geolog Džon Vilijamson, je taj nebrušeni kamen poklonio princezi Elizabeti i princu Filipu nakon njihovog venčanja u novembru iste godine.

Grubi dijamant od 54,5 karata, težak skoro 11 grama, izrezali su londonski sekači dijamanata Briefel i Lemer 1948. godine, a čuveni Cartier je po nalogu napravio postavku za ovaj redak dragulj. Za obradu dijamanta trebalo je dva meseca, a navodno su kraljica i njena majka redovno nadgledale kako radovi teku.

Ovaj dragoceni dijamant umetnut je u prelep broš koji je dizajnirao Frederik Mev iz Cartier-a 1952. godine, i čini središte cveta. Na brošu je radio sve do 1953. godine jer je navodno Vilijamson rekao da će doneti još rozih dijamanata. Kako se to nije dogodilo, pet latica ukrašeno je belim brilijantima, baš kao i drška. Ima ih 170.

Ovaj broš kraljica je sa ponosom nosila na svadbi princa Čarla i princeze Dajane, kao i na svadbi svog najmlađeg sina. Sijao je na njenom kompletu i na proslavi 25. godina vladavine, ali i kada je u palati ugostila Baraka Obamu i njegovu suprugu Mišel. Prema nezvaničnim podacima vredi oko 6 miliona evra, i slovi za najskupoceniji svadbeni poklon koji je Elizabeta dobila...

Ovaj predivni komad nakita sada je ponovo dospeo u žižu javnosti, ali ne zbog svoje lepote, već zbog toga što se u rudniku gde je otkriven vodi istraga da li su čuvari svirepo ubili i mučili ilegalne rudare.

Nove optužbe su se pojavile samo nekoliko meseci nakon što je protiv britanske kompanije Petra Diamonds, koja je većinski vlasnik rudnika, podignuta optužnica zbog ugrožavanja ljudskih prava.

Optužnica je podignuta u septembru 2020. godine, a britanska advokatska kuća tvrdi da je u rudniku došlo do brojnih kršenja ljudskih prava, pa čak i ubistva. Naime, 35 državljana Tanzanije tvrde da su njih i njihove rođake, čuvari rudnika Vilijamson tukli i na njih pucali, piše Guardian.

Petra, čija je podružnica Villiamson Diamonds Ltd (VDL) vlasnik 75 odsto rudnika (država Tanzanije poseduje ostalih 25 odsto), rekla je da optužbe shvata „izuzetno ozbiljno“ i prošle godine je pokrenula posebnu istragu u koju je uključila nezavisno telo.

Ta kompanija je pokrenula još jednu istragu nakon što su u novembru iste godine stigle optužbe i od britanske dobrotvorne organizacije Raid. Ta organizacija tvrdi da je tokom istrage, koja je sprovedena u periodu od septembra 2019. i novembra 2020. godine, navodno otkriveno da su čuvari rudnika ilegalne rudare hvatali i mučili, pri čemu je sedam osoba izgubilo život.

Foto: Royal Collection © Her Majesty Queen Elizabeth II

Petra sada istražuje i nove tvrdnje Raida, koji navodi da je u periodu od novembra 2020, do januara 2021, došlo do novih incidenata, u kojima je, između ostalog, potezano i oružje.

Kompanija Petra, koja se nalazi na Londonskoj berzi, čije su akcije prošle godine opale za 80 odsto zbog pada cena dijamanata, tvrdi da je prodavac „etičkih dijamanata“. Navode da je tokom tromesečnog perioda zabeleženo 79 upada na 30 kilometara kvadratnih na lokaciji Vilijamson, a da je 19 "upada" zahtevlo upotrebu „razumne sile“ kako bi ilegalni rudari bili proterani sa poseda i kako bi čuvari zaštitili svoje živote.

Petra tvrdi da nije pronašla dokaze o prekomerenoj upotrebi sile, niti da su ljudima nanete povrede kakve se navode u izveštaju Raida.

U jednom navodnom incidentu u decembru 2020. godine, jedan zanatski rudar rekao je Raidu da ga je progonio čuvar koji radi za firmu Zenith Security, koja obezbeđuje nalazište, i da je na njega pucao iz neposredne blizine, slomivši mu vilicu. On je tvrdio da je, kada se osvestio, nad njim stajao stražar.

Petra, s druge strane, saopštava da nije uspela da potvrdi ove optužbe.

- Ni VDL ni Zenith nisu prijavili da je bilo sukoba sa ilegalnim rudarima u tom periodu. Takođe nije prijavljeno ni da je došlo do povreda ili upotrebe vatrenog oružja - navodi se u saopštenju i dodaje da u registrima o vatrenom oružju ne postoji podatak da je u tom periodu ono korišćeno.

U odgovoru na ostale optužbe u saopštenju se navodi da je sporadično bilo sukoba između pripadnika obezbeđenja i ilegalnih rudara tokom patrola, i da je bilo povređenih na obe strane.

- Nažalost, bilo je i prijava da je došlo do smrti nekoliko provalnika, i nezavisno telo sprovodi istragu u vezi sa tim - dodaje se u saopštenju.

Iz kompanije koja je angažovana na obezbeđenju nisu odgovorili na upit novinara o optužbama.

U međuvremenu, Petra je suspendovala šefa obezbeđenja u rudniku dok traje istraga i raspisala tender kako bi angažovali novu kompaniju koja bi preuzela poslove Zenith-a.

Naveli su i da je uvedena dodatna obuka za osoblje koja se tiče bezbednosti i zaštite ljudskih prava, te da je uveden "sistem za pritužbe", kao i da traži način da se obezbedi "zanatski projekat jalovine", koji bi omogućio da lokalni stanovnici mogu kontrolisano da iskopavaju dijamante.

Navode i da su optužbe o kršenju ljudskih prava shvatili veoma ozbiljno, te da će do kraja marta obelodaniti rezultate istrage koju sprovoede nezavisna tela.

S druge strane, Aneke Van Vundenber, direktorka Raida, zahteva da se istraga ubrza i da Petra što pre preduzme neophodne korake kako bi se sprečilo ugrožavanje ljudskih prava.

- Postoji izveštaj o 19 incidenata gde su čuvari upotrebili silu u poslednjih nekoliko meseci. To zahteva hitnu nezavisnu istragu, kako bi se što pre utvrdile sve činjenice - kaže Aneke.

Ona navodi da Raid ima dokaze o 10 smrtnih slučajeva i 50 napada koje su izveli čuvari rudnika Vilijamson otkako je Petra preuzela vlasništvo nad rudnikom 2009. godine.

- Sa takvom statistikom, ne može se verovati izjavama Petre da "proizvodi etičke dijamante" - navodi Aneke.

Video: IN MEMORIAM: Život i karijera kraljice Elizabete II

(Telegraf.rs)