Britanac bi da se "ušunja" u najopasnije, izolovano pleme: Napadaju svakog ko im se približi, ali on ima plan
Majls je osmislio plan kako da im se približi, dokumentuje njihov način života, a da ne ugrozi svoju bezbednost
Majls Rutlidž, britanski turista koji je obišao neka od najrizičnijih mesta, sada planira da otputuje na ostrvo koje mnogi smatraju najopasnijim na svetu.
Ovaj Britanac je uspeo da poseti Avganistan dok su talibani na vlasti, Ukrajinu za vreme rata i Kazahstan u vreme velikih nemira. Sada, želi da ode korak dalje i poseti ostrvo Sentinel koje naseljava izolovano pleme.
Sentinel ostrvo se nalazi u Bengalskom zalivu, a ljudi koji izolovano žive na njemu, spremni su da svoje ostrvo brane svim sredstvima kako bi se sačuvali od spoljnog sveta. O tome koliko oni mogu da budu opasni svedoči primer iz 1867. godine kada se grupa britanskih istraživača našla na grebenu u blizini ostrva. Više od 100 putnika moralo je da se odbrani od napada domorodaca, pre nego što je došla Kraljevska mornarica i spasila ih.
U novije vreme, dva ribara su ubili Sintelanci 2006. godine, a 2018. godine ubili su i američkog hrišćanskog misionara Džon Alen Čau. Zbog svog nasilnog stava prema svakom ko pokuša da im se približi, oni i dalje važe za najizolovaniju grupu na svetu.
Majls je sada osmislio plan kako da im se približi, dokumentuje njihov način života, a da ne ugrozi svoju bezbednost. On je isplanirao da sa dva mala čamca poseti ostrvo. Jedan od njih će ispaliti vatromet koji će domorocima odvratiti pažnju, dok će čamac sa drugom posadom iskrcati na ostrvo.
Ta druga grupa će na sebi imati dekontaminirana odela, a na ostrvu će ostaviti kamere i skriveni solarni panel.
- Možemo i da maskiramo dron koji će da izgleda kao velika ptica, a koji će nam dati ekskluzivne snimke i fotografije plemena, bez ikakvog kontakta sa njima - rekao je Majls.
On ovo rizično putovanje vidi kao priliku da pruži značajan doprrinos nauci, ali da usput i zaradi novac.
(Telegraf.rs)